Vajinoplasti

Vajina dokularının zamanla, esnekliğini kaybetmesi, gevşeme ve genişleme şikayetleri sebebiyle, vajinanın yeniden toparlanıp, daraltılarak yapılan estetik ameliyattır. Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti), hem estetik hemde sağlıklı bir cinsel yaşam için, önemli bir ameliyattır.

Vajinoplasti (vajina daraltma) ameliyatı günümüzde bir çok nedenle yapılmaktadır. Bunların en başında ise, kadınlarda zamanla cinsel yaşam, doğum, cinsel travma kazaları gibi bir çok sebepten ötürü yapılmaktadır. Vajina dokusu zamanla esnekliğini kaybederek, genişleme, bollaşma gibi bir çok şikayete sebebiyet vermektedir. Bu şikayetler kadınlarda cinsel yaşamı, sosyal yaşamı ve psikolojisini ciddi manada etkilemektedir. Yapılacak vajinoplasti ameliyatı sayesinde, vajina eski görünümüne ve sıklığına kavuşturulmaktadır.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma ameliyatlarına tıp dilinde Vajinoplasti olarak adlandırılır. Ancak vajina daraltma ameliyatı, vajinoplasti’nin yalnızca bir kısmını oluşturur. Vajina daraltma ameliyatı estetik ameliyattan ziyade işlevsel amaçlı yapılan bir operasyondur.

Vajinoplasti operasyonu, cinsiyet değiştirme (erkekten kadına), vajina kısalığı (müllerian agenezi) yani yeni bir vajina oluşturulması, doğuştan vajina yokluğu gibi sebeplerle veya var olan vajinanın işlevsel ve estetik açıdan, eski fonksiyonuna getirme, daraltma, sıkılaştırma gibi daha bir çok sebeple yapılan ameliyatlara vajinoplasti denir. Vajen Daraltma ameliyatlarına, vajinal rekonstruksiyon (vajinanın yeniden yapılandırılması) vajina daraltıcı ameliyat gibi daha bir çok isimle de anılmaktadır.

Her geçen gün gelişen modern tıbbın sayesinde, cerrahi olduğu gibi, lazerle de vajinoplasti ameliyatı yapılabiliyor. Bu sayede ameliyat sonrası hızlı iyileşme, daha kısa sürede operasyonun tamamlanması gibi bir çok faydaları vardır.

Vajinoplasti Ameliyatı

Vajinada oluşan genişleme, bollaşma, vajina girişinin açılanma gibi sorunlar, cinsel ilişki esnasında his kaybı, cinsel haz alamama, orgazm olamama ve sonrasında, cinsel isteksizlik gibi daha bir çok sorunu beraberinde getirmektedir.

Vajina daraltma ameliyatları genel itibariyle, genişlemiş, bollaşmış vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını yeterli seviye de sağlamak, gerginliğini artırarak, hem kadının hemde erkeğin cinsel ilişki esnasında hazzı artırmak için yapılır. Vajinoplasti ile genital bölgede sağlanan darlık, ilişki sırasında duyarlılık hissini artırdığından, hem kadında hemde erkekte cinsel hazzı olum yönde etkiler. Yani sıkı bir vajina ilişki sırasında kadına olduğu kadar, erkek partnere de büyük keyif vermektedir.

Deforme olmuş, bollaşmış, gevşemiş, esnemiş vagina, ilişki esnasında içinden sesler gelmektedir. Bu sesler ilişki esnasında çiftlerin dikkatini dağıtmaktadır. Ameliyat sonrası bu sesler kaybolmaktadır.

Bazı durumlarda yapılacak jinekolojik muayene de belli olan, idrar torbasındaki sarkmalar, idrar kaçırma gibi problemler varsa bunlarda vajinoplasti ameliyatı ile birlikte düzeltilmektedir. Aynı zamanda iz kalmış, kötü iyileşen doğum izleri de aynı seansta düzeltilmektedir.

Vajinoplasti operasyonunu daraltma harici, evde doğum yapma, doğum sonrası atılan kötü dikişler, dikişlerin tutmaması, iltihap kapması gibi bir çok nedenle de vajina dokusunda oluşan hasarlar, perine adı verdiğimiz dış genital alanda ki izlerin giderilmesi amacıyla da yapılmaktadır.

Aynı zamanda daha önce yapılan vajina ameliyatları nedeniyle, (vajinal kist ameliyatları, doğum kesisi izleri, epizyo skarları) vajinada oluşan kötü görünümler düzeltilebilmektedir.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı olan, yani erkekten kadına (male to female sex change) cinsiyet değişikliği yaptıran kadınlarda da ciddi vajina problemleri vardır. Bunların en başında ise, dış genital görüntünün bozuk olması, yeterli vajina darlığının bulunmaması, sürekli akıntı, fazla darlık veya fazla bolluk gibi bir çok sebep gelmektedir. Bu ve buna benzer vajina sorunları, vaginoplasti ameliyatı ile kolaylıkla düzeltilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; Güzel görünümlü, estetik açıdan kişiyi tatmin eden bir vajina, kadınlarda kendilerine olan öz güvenini artırmaktadır. Aynı zamanda cinsel tatmini ve orgazmı kolaylaştırmaktadır. Cinsel ilişki esnasında erkek partnerin tatmin olması beraberlikleri ve ilişkileri güçlendirmektedir.

Kötü görünen bir vajina, cinsel açıdan kadında kabusa dönüşür. Bu sebeple kadınlarda, cinsel isteksizlik, depresyon, öz güven eksikliği, eşinden utanma, tatminsizlik bir soruna sebep olur. Bu nedenle, vajina yenileme, vajina sıkılaştırma ameliyatları, hem estetik açıdan, hemde cinsel fonksiyon açısından kişide ve eşte memnuniyet vermektedir.

ŞİMDİ RANDEVU ALIN

Vajina Daraltma Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti Operasyonu çoğunlukla sedasyon anestezi tekniği (hafif uyku) ile local anestezi ile birlikte yapılır. Ameliyat yapılan işlemlere bağlı olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyatta asıl amaç, en iyi sonucu elde etmektir.

Vajinoplasti Ameliyatında Vajina Ne Kadar Daraltılır?

Yapılacak jinekolojik değerlendirme sonrası, vajina ne kadar genişse, daraltma da o kadar fazla olacaktır. Nasıl ki hiç doğum yapmamış bir kadın ile 3 doğum yapmış bir kadının vajina darlığı farklıysa, ameliyatta bu doğrultuda değerlendirilerek yapılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı, hem içten hem de dıştan yapılmaktadır.

Vajina girişinden başlayıp, 6-7 cm vajina içine ilerlemek gerekir. Bu sayede fazla dokular çıkartılıp, vajinanın iç kısmı özel ipliklerle dikilerek, dokular birleştirilir.

Op. Dr. Cem Özlük, Kadın ve erkek genital bölge estetiğinde, cerrahi tecrübesi sayesinde, cinsiyet değiştirme ameliyatları dahil, bir çok vajinoplasti ameliyatı gerçekleştirmiştir. Çoğu merkezde vajina girişinden 2-3 cm içeriye yapılan daraltmalar yeterli olmadığından, kendisi vajinanın neredeyse tamamına yakın bir kısmını daraltmaktadır. Aynı zamanda yukarıda sıraladığımız, diğer estetik sorunlarla birlikte, vajina problemlerinin tamamını tek ameliyatta gerçekleştirmektedir. Vajinoplasti ameliyatı öncesinde yapılacak jinekolojik değerlendirme çok önemlidir. Hasta ile birlikte, bütün değerlendirmeler yapılıp, ameliyatta neler yapılacağına, nasıl yapılacağına, ek ihtiyaç ve talepler iletilerek ameliyata karar verilir.

Lazerle Vajina Daraltma

Vajina daraltma ameliyatları, artık günümüzde sıklıkla lazerle ve radyofrekans ile yapılmaktadır. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda hekim tarafından kararlaştırılır. Kliniğimizde her iki teknoloji de kullanılmaktadır.

İletişim Formu