Çağın Gizli Hastalığı Vajinismus

Vajinal kasların istemsizce kasılması sonucu, cinsel ilişkinin gerçekleşmeme veya ağrılı gerçekleşen cinsel ilişki durumudur. Günümüzde geliştirdiğimiz bilimsel teknik ve yöntemler sayesinde tedavisi mümkün hastalıktır.

Vajinismus hastalığını genel hatları ile anlatacak olursak, halk dilinde cinsel ilişkiye girememe, ağrılı veya sancılı cinsel ilişki durumu şeklinde ifade edebiliriz. Ülkemizde dahil olmak üzere, dünyanın bir çok noktasında bu hastalığı yaşayan 100 binlerce kadın bulunmaktadır.

Sayfamızda sizlere olabildiğince vajinismus nedir, vajinismusu nasıl yenebileceğinizi ve vajinismus tedavisi hakkında detaylı tüm bilgileri vereceğiz. Çünkü vajinismus hastalığı, ağrı acı ve parmak egzersizleri olmadan en fazla 3 ila 5 gün içinde kalıcı olarak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Vajinismus ülkemizde sıkça görülen, aile yapısını kökten etkileyen bir cinsel hastalıktır. Bu hastalığı yaşayan bir çok kadın, sorununu en yakınındaki aile bireyleriyle bile paylaşamamaktadır. Çoğu zaman utanıp, çekinip, kimseye paylaşamadıklarından ötürü, çözümü olmasına rağmen, aylarca hatta yıllarca ertelemektedir.

Hastalarımızdan en önemli ricamız, bu sorunu hastalık olarak kabul edip, iyi bir araştırma, inceleme ve muayene sonrası, hiç çekinmeden doğru bir yerde tedaviye başlamalarıdır. Çünkü her geçen gün, şikayetler giderek artmakla birlikte, bir çok psikolojik rahatsızlıkla beraber, evlilik ve sosyal sorunları beraberinde getirecektir. Bu nedenle de tedavi olunmadan geçen her gün daha da zorlaşıp, maddi manevi bir çok kayıba sebep olacaktır.

Bu nedenle tekrar hatırlatmak gerekirse günümüzde vajinismus hastalığı, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Bir çok hasta, vajinismus sorunu yaşadığını öğrendiğinde, evde kendi başına tedavi olmaya çalışmaktadır. Ancak bu tedavi ve uygulamalar hastalarda her denemede hayal kırıklığı, öz güven kaybı, başaramama korkusu gibi daha bir çok psikolojik sorunu beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda hastaların bir çoğu alkol, uyuşturucu ve bazı kulaktan duyma, tıbbi hiç bir geçerliliği olmayan ve kanıtlanmamış uygulamaları evde yapmaktadır. Bu uygulamaların sizlere hiç bir faydası olmayıp, aksine tedavinizi daha da zorlaştırıp, gecikmesine ve maddi manevi yıpranmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle vajinismus tedavilerinde kesinlikle ama kesinlikle profesyonel bir yardım almak şarttır.

Vajinismus hastalığının temelinde, %90 psikolojik nedenler vardır. Bunların en başında yaygın olarak görülen, Cinsel Travmalar, kulaktan duyma ilk gece korkuları, ilk cinsel birlikteliğin zorlu geçmesi veya zorlu geçeceğine, ağrı acı olacağına, çok fazla kan geleceğine, bilinç altında inanmalarıdır. Psikolojik sebeplerin haricinde, %10’luk bir fiziksel sebeplerde vardır. Bunların en başında ise, kızlık zarı gelmektedir. Yapılacak ön muayene sonrası, hekiminiz sizi detaylı bilgilendirip, hastalığın temelinde yatan sebebi size bildirecektir.

Vajinismus hastalığının temel tedavi prensibi, tedavi de olması gerekenler, tedavide hastaya olan yaklaşım, terapi seçenekleri gibi daha bir çok yöntem ve uygulamalarla ilgili, vajinismus tedavisi sayfamızdan destek alabilir, veya bizimle iletişime geçerek, geniş kapsamlı bir tedavi planı alabilirsiniz.

Sizlerin hangi şehirde veya ülkede olduğunuz farketmeksizin,  whatsapp, e-mail, canlı destek veya telefonla bizlere her zaman ulaşabilirsiniz. Danışmanlarımız size, gerekli tüm detayları aktarıp, nasıl kalıcı olarak vajinismus hastalığından kurtulacağınız hakkında bilgi verecektir.

Yalnız değilsiniz! neler yaşadığınızı, neler hissettiğinizi, sanki orada bir duvar varmış gibi hisleri yaşayıp, ilişkinin asla gerçekleşmeyeceğini düşünmenizi, kendinizi eksik olarak görmenizi çok iyi anlıyoruz. Bunların hepsinin geçeceğini, yeni bir cinsel hayata başlayacağınızı, tüm korkularınızdan kurtularak, kalıcı bir şekilde tedavi olarak, mutlu yuvanıza döneceğinizi bilmenizi isteriz.

   
"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir