Vajinismus Rehberi

Vajinismus, binlerce kadının hayatını kabusa çeviren çok yaygın bir hastalık. Aşağıda, vajinismus ve vajinismus tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şeyi güzelce açıklayan detaylı bir rehber hazırladık. Rehberi okuyunca, “Acaba ben vajinismus muyum?” sorusuna ve daha birçok soruya cevap bulacaksınız.

Fakat vakti az olanlar için önce kısa bir özet geçelim.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

Vajinismusa yakalanan bir kadın, eşini çok sevse, arzulasa ve istese bile cinsel ilişkiye giremez. Öpme, dokunma vb. ön sevişme safhalarını başarıyla gerçekleştirebilir; fakat sıra tam birleşmeye geldiğinde, elinde olmadan, istemsizce kasılır ve vajinası penisin içeri girmesine izin vermez.

Vajinismus, ciddi bir cinsel işlev bozukluğu hastalığıdır.

Bu kasılmalar vajina kaslarında yaşanır; ancak bazı kadınlarda bacaklarına, hatta ayaklarına kadar inen gerilmeler ve kasılmalar görülebilir.

Vajinismuslu kadınlarda, ya penis içeriye hiç giremez, ya da penis içeriye girebilse bile kadının vajinasında şiddetli ağrı, acı, yanma ve batma hissi oluşur.

Vajinismuslu olanlar yaşadıkları bu durumu genellikle “Sanki vajinam çok darmış gibi ve içerde duvar gibi bir engel varmış gibi oluyor.” diyerek anlatırlar.

Bütün vajinismuslu kadında penisin içeri girdiği anlarda çok şiddetli ağrı, acı, yanma, batma hissi olur.

Ve tabii, birleşmeye sıra geldiğinde şiddetli panik ataklar, nefes alamıyormuş gibi olmak, büyük bir heyecan, telaş ve korku da sıkça yaşanır.

Vajinismus hastası olan kadınların bir kısmı vajinasına dokunmak, hatta görmek bile istemez. Hastalığı ileri seviye olan vajinismuslular, vajinalarına kendi parmakları dahi hiçbir cisim sokamaz, hatta dokunulmasını istemediklerinden jinekolojik muayene bile olamazlar.

Eğer kadın yeni evliyse ve hastalık evlenince fark edildiyse, deneme yaptıkça durum her seferinde daha da kötüleşir.

Özetle vajinismus, kadındaki vajina kaslarının elinde olmadan kasılarak cinsel ilişkiye girmesini engelleyen; veya girebilse bile ağrı ve acı çekmesine sebep olan ciddi bir hastalıktır. Hastalarımız bize başvururken her zaman “Eşimle ilişkiye giremiyorum” diyerek gelirler.

Özetle vajinismus, kadındaki vajina kaslarının elinde olmadan kasılarak cinsel ilişkiye girmesini engelleyen; veya girebilse bile ağrı ve acı çekmesine sebep olan ciddi bir hastalıktır. Hastalarımız bize başvururken her zaman “Eşimle ilişkiye giremiyorum” diyerek gelirler.

Eğer kendinizde veya bir yakınınızda bu belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız hemen uzman bir hekimden yardım almanız gerekiyor.

Çünkü vajinismus, evde kendi kendine geçen bir hastalık değil; aksine, tedaviyi erteledikçe daha kötüye giden ve ilerleyen bir hastalıktır.

Bu nedenle, ilişkiye giremiyorsanız veya ağrılı cinsel ilişki yaşıyorsanız
Hemen İletişime Geç

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Eğer Antalya’da değilseniz endişelenmeyin. Burada sizler için kurduğumuz Vajinismus Oteli sayesinde konaklama ve yeme içme sorununuz olmayacak. Antalya’ya vajinismus otelimize gelin, denize ve plaja sıfır otelimizde 3 gün tatil yapın, bir yandan da tedavi olun. Tatil yapar gibi vajinismustan kurtulun.

Vajinismus Rehberi

Vajinismustan kısaca bahsettik, hadi artık detaylı vajinismus rehberimize başlayalım. Aklınızdaki bütün diğer soruların cevapları aşağıda!

Bu rehber, kendinizi daha iyi anlamanıza, belirtileri tespit etmenize ve çekincelerinizi yenmenize yardımcı olacak.

Tüm sorularınıza cevap bulabilmek için vajinismus rehberimizi mutlaka sonuna kadar okuyun.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Lütfen bu rehberin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu, kesin teşhis ve tanı için uzmanlarımızla iletişime geçmeniz gerektiğini unutmayın.
Vajinismus Nedir? Vajinismus Ne demek?

Vajinismus bir hastalıktır. Bu cümleyi kurmamızın nedeni, halk arasında vajinismusun basit bir çekinme ve beceriksizlik olduğuna dair yanlış düşünce biçimidir.

Penis vajinaya girmek istediği zaman vajinanın istemsizce kasılarak kendini kapatması ve penisin içeri girmesine izin vermemesi,

Penisin içeriye biraz veya tamamen girebildiği anlarda vajinada şiddetli ağrı, yanma, batma ve acı hissi,

Bazı hastalarda vajinayla beraber bacakların da kasılarak istemsizce kapanması,

Eşi ittirerek kendinden uzaklaştırmaya çalışma,

Penisin içeri girdiği durumlarda vajinada aşırı darlık ve sanki içerde duvar gibi bir engel varmış hissi,

Penis vajinaya yaklaştığında aşırı panik, korku, nefes alamama veya panik atak geçirme gibi aşırı korkulu telaş hali,

Bazı hastalarda vajinaya dokunamama, hatta vajinayı görmek bile istememe durumu,

Bazı hastalarda sadece penis değil, tıbbi amaçlı fitil vb. ilaçlar, regl zamanlarında tampon ve hatta kendi parmağını dahi sokamama durumu,

Jinekolojik muayeneden korkma ve muayene amaçlı vajinal ultrason ya da smear testi yaptıramama,

Zaman içinde cinsellikten soğuma, gittikçe uzaklaşma, isteksizlik,

Nadiren bazı hastalarda penis vajinaya girmeye çalıştığında sadece vajinada değil, kalça, sırt, omuz, bel ve bacaklarda da kasılmalar.

Her hasta bu belirtilerin hepsini taşımak zorunda değildir; sadece bir veya ikisini taşıyan hasta sayısı oldukça fazladır. Özetle, vajinismus belirtileri genel olarak, ilişkiye girememe, ağrılı ve acılı cinsel ilişki olarak iki ana maddede toplanır.

Vajinismus Belirtileri Neler? Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus belirtileri, kişiden kişiye değişir ve her hastada belirtilerin tamamı olmayabilir. Aşağıda, sizin için vajinismus hastalarında en sık karşılaşılan vajinismus belirtilerini listeledik. Bu belirtilerden en kuvvetli olanlardan sadece birine bile sahipseniz muhtemelen vajinismus hastasısınız demektir.

Eğer eşiniz de dahil, etrafınızdaki insanlar size yaşadığınız durumun bir hastalık değil de sadece basit bir korku, çekince olduğunu söylüyor; kendinizi zorlamanızı istiyor ve size baskı yapıyorsa onlardan uzaklaşın.

Vajinismus, tüm tıp ve bilim dünyası tarafından “ciddi bir cinsel işlev bozukluğu hastalığı” olarak kabul edilmektedir.

Bugün özellikle Asya ve Doğu ülkelerinde çok görülen vajinismus hastalığı ülkemizde de her on kadından ikisinde görülüyor.

Halk arasında “erteleme hastalığı” olarak da biliniyor. Hastalık, yakınları tarafından kadının beceriksizliği olarak görülürken, tüm bu cahilce baskılara maruz kalan kadınlar da kendini “eksik” hissetmek zorunda kalıyor.

Vajinismuslu olanlar, eşlerini çok sevseler ve ilişkiye girmek isteseler bile ilişkiye giremezler. Ön sevişme safhasını başarıyla geçebilirler, ancak sıra tam birleşmeye geldiğinde, vajinalarındaki kaslar istemsizce kasılmaya başlar ve içeriye hiçbir şeyin girmesine izin vermez.

Çoğu vajinismuslu kadında durum böyleyken, bazılarında penis bir miktar (ya da tamamen) içeri girebilir, ama bu giriş esnasında vajinada ciddi bir ağrı, acı, yanma, batma hissi oluşur.

Vajinismus hastalığında, ilişki sırasında vajinada ağrı, yanma ve batma durumu çok yaygındır.

Penisin içeri girebilmesi, kadının vajinismus hastası olmadığı (sağlıklı olduğu) anlamına gelmez. İlişki sırasında ağrı ve acı çoğu zaman vajinismus kaynaklıdır.

Bazı vajinismus hastalarında vajinadaki kasılmalar bacaklarına, hatta ayaklarına kadar ilerleyebilir.

Özetle, vajinismus, kadının vajinasındaki kasların elinde olmadan kasılarak vajinayı kapatmasına sebep olarak cinsel ilişkiye girmesini engelleyen; veya ilişkiye girse bile çok ağrı ve acı hissetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır.

Bekarlarda Vajinismus Belirtileri Neler?

Vajinismus, genellikle genç yaşlardan itibaren yakalanılmış olsa da, birey ilk kez cinsel ilişkiye girmeye çalışana kadar fark edilmez. Bu nedenle çoğu kadın ilk cinsel ilişkisine veya evlenene kadar vajinismus hastası olduğunu bilmez.

Ancak, vajinismuslu kadınlar evlenmeden önce de vajinismus hastası olduklarına dair sinyaller verebilirler.

İlk Gece Korkusu: Bekar ve genç bir kız, yaşıtlarıyla ve arkadaşlarıyla zaman zaman mutlaka evlenmekten, ilk geceden ve cinsel ilişkiden bahseden sohbetlerde bulunur. Her genç kız grubunun arasında konuşulan bu sohbetler esnasında, ilk geceden bahsedilirken eğer bireyde normal üstü bir heyecan, telaş ve korku hali mevcutsa bu onun vajinismus hastası olduğuna işaret edebilir.
Arkadaşları ilk geceden ve ilişkiden bahsederken normal sayılabilecek, “tatlı bir heyecan” içindeyken, etrafındakilere kıyasla pek de tatlı sayılamayacak, tedirgin edici ve şiddetli bir panik ve endişe duygusu kabarıyorsa, ilk gecede canının acıyacağından korkuyorsa, eşini memnun edebilecek mi veya kendisi haz alabilecek mi gibi sorular kafasını çok fazla meşgul ediyorsa, yine bunlar da bekarken vajinismus belirtileri arasında sayılabilir.

Mastürbasyon Yapamama: Ergenlik çağına girmiş ve ergenlik çağının ortalarına ulaşmış gençlerde mastürbasyon yapmak, gencin vücudunu tanıması ve hangi hareketlere nasıl tepkiler verdiğini keşfetmesi açısından önemli ve normaldir.
Kız ya da erkek hemen hemen her genç genital organına dokunarak onu tanımaya çalışır. Bu dönemde baskı altında yetiştirilen gençler, dini ve kültürel nedenlerden dolayı bu eylemden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışsa da, ellerinde olmadan ergenlik hormonları ve dürtüleri nedeniyle az da olsa mastürbasyon yapar ve vücutlarını keşfederler.
Bu dönemlerde, vücudundaki tüm hormon ve dürtülere rağmen kendini tanımaktan ısrarla kaçınmak, genital bölgesine hiç dokunmamak, ona bakmak istememek, bu konularda yaşıtlarıyla bile konuşmaktan aşırı derecede çekinmek gibi davranışlar genç kızlarda erken gözlenen vajinismus belirtilerinden sayılabilir.

Vajinismus Sonradan Olur Mu?

Evet Vajinismus sonradan da olabilir. Vajinismusun iki çeşidi vardır, genellikle en çok bilinen çeşidi yeni evli kadınların yaşadığı vajinismustur; fakat yıllar sonra ortaya çıkan bir vajinismus çeşidi de vardır. İki vajinismus çeşidini de detaylıca anlatalım.

Primer Vajinismus (Birincil Vajinismus): Primer vajinismus, en sık karşılaşılan ve herkesin iyi bildiği vajinismus çeşididir. Primer vajinismusa yakalanan bir kadın, hayatında daha önce hiç cinsel ilişkiye girmeyi denememiştir ve ilk deneyişinde deneme başarısızlıkla sonuçlanır. Yeni evli kadınların yaşadığı vajinismus çeşidi primer vajinismustur.

Sekonder Vajinismus (İkincil Vajinismus): Sekonder vajinismus, sonradan olan vajinismus çeşididir. Önceden gayet normal bir biçimde cinsel ilişkiye girebilen bir kadın, bir tür fiziksel travma geçirdikten sonra vajinismusa yakalanabilir; ve bu şekilde vajinismusa yakalanan kadın sekonder vajinismusa yakalanmış olarak değerlendirilir.

Bu fiziksel travmalar ekstrem şekilde ağrılı ve acılı, sorunlu bir doğum; yanlış / hatalı gerçekleştirilen bir genital ameliyat veya tecavüz gibi fiziksel travmalar olabilir.

Primer vajinismus da, sekonder vajinismus da kliniğimizde 1-4 gün arasında kesin olarak tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus Neden Olur?
Vajinismus nedenleri, doktorlar tarafından “psikolojik” ve “fiziksel” olmak üzere iki grupta ele alınır. Hastaların %90’ından fazlasında vajinismus genellikle psikolojik birtakım sıkıntılar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Geri kalan hastalarda ise fiziksel nedenler bulunur. Hastaların %10’luk kısmında gözlenen fiziksel sebepler genellikle vajinada doğuştan olan fiziksel bir anormallik; veya hayatın bir döneminde yaşanan fiziksel bir travma gibi sebeplerdir.

VajinismusTedavisi

 • Yeni Nesil Vajinismus Tedavisi

  Yeni Nesil Vajinismus Tedavisi

  Hayatın her noktasında sorunlara sebep olan vajinismus hastalığı, tamamen bilimsel tekniklerle kısa sürede tedavisi mümkün. Yeni nesil vajinismus tedavisi sayesinde, artık kalıcı bir çözüme kavuşacaksınız.

  Vajinismus tedavisine başlamadan önce kısaca bu hastalıktan bahsedelim;cinsel ilişki esnasında vajinal kasların istemsiz şekilde kasılması sonucu, cinsel ilişkinin hiç gerçekleşmemesi veya ağrılı acılı ve zor bir cinsel birleşmenin gerçekleşmesi durumudur.

  Bir çok çift vajinismus hastalığını zamanla kendiliğinden çözüleceğini düşünerek, tedaviyi uzun bir süre ertelemekte ve geciktirmektedir. Bu sebeple gerek ailevi, gerek cinsel, gerek psikolojik olarak bir çok sorunun büyümesine de sebep olmaktadır.

  Günümüzde vajinismus tedavisi artık mümkün. Dünyada uygulanan bir çok teknikle birlikte, ek tedavi yöntemleri sayesinde, hastalığın derecesi veya zorluğu farketmeksizin, sorunun temeline inerek, tamamı ile kişiye özel bir tedavi planı sayesinde, vajinismus sorunu kökten çözülebilmektedir.

 • Vajinismus Tedavisi Öncesi

  Genel anlamda cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan çiftler tarafımıza başvurduğu sırada, fiziksel sorun olup olmadığını anlamak için, öncelikle ufak bir jinekolojik muayene yapılır. Bu muayene tamamen gözle yapılmakta olup, hiç bir şekilde alet vs. kullanılmamaktadır. Bu yüzden 10-15 sn gibi kısa süren görsel muayene, tamamen acısızdır ve korkulacak hiç bir şey yoktur. Görsel muayene, vajinismus hastalığının, sebeplerini tespit etmek amacıyla yapılan standart uygulamalardan biridir.

  İlk görüşme esnasında yapılacak jinekolojik değerlendirme, son derece önemlidir. Çünkü hastalığın sebebi fiziksel bir sorundan kaynaklanması durumunda, sorunun kaynağı yanlış değerlendirileceği için, yanlış tedavi yöntemlerine başvurulmaya sebebiyet verebilir. Örneğin, vajinismus sorunu organik sebeplerden kaynaklanmasından dolayı, gereksiz bir çok psikoterapi tedavileri yüzünden, maddi manevi bir çok kayba uğrayan çiftlerimiz vardır. Hatta bu sebepler yüzünden tedaviden umudunu kesen, yıllarca erteleyen, aile bağları kopan bir çok hasta bulunmaktadır.

  Unutulmamalıdır ki vajinismus tedavisi sadece kişiye özeldir. Nasıl ki, her ilaç aynı hastaya yazılamayacağı gibi, tedavilerde tamamen bireysel olmalıdır. Bu sayede, daha etkili ve kalıcı bir tedavi sağlanmaktadır.

  Daha sonra, yapacağımız ön görüşme ve değerlendirmeler sonrası, hastanın paylaşımları doğrultusunda sorunun kaynağı netleştirilir. Hemen arkasından, hastaya detaylı bir şekilde bilgi verilerek, tedavinin aşama ve süreçlerinden bahsederek tedaviye geçilir.

  Vajinismus Tedavisi Öncesi
 • Vajinismus Tedavi Yöntemleri

  Vajinismus Tedavi Yöntemleri

  Vajinismus tedavi yöntemleri seçilirken, sorunun derecesi, problemin ortaya çıkma sebebi, kişinin ve ailesinin sosyal kültürel yapısı gibi daha bir çok, belirleyici etken bulunmaktadır. Vajinismus tedavisinde, hastalık genellikle tek bir yöntemle çözülebildiği gibi, bazı durumlarda bir çok alternatif yönteme de başvurmak gerekmektedir.

  Bizi diğer merkez ve doktorlardan ayıran, tedavi de kesin sonuç almamızı sağlayan bazı etkenler vardır. Bunlar değişmez ve hastanın derecesi, seviyesi ne olursa olsun, tedavi sürecini, en konforlu, rahat, ağrı acı olmadan ve en önemlisi, hastalığın sebebine ilişkin hiç bir sorun kalmadan tedavi olabilmesidir. Tedavilerimizde yüksek başarı oranına ulaşmamızı sağlayan bir çok alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler sayesinde tedavinin kısa sürede tamamlanması için, ciddi etki sağlamaktadır.

  • 1. Bilinçsel Terapi: Hastanın bilinç altında sakladığı, paylaşamadığı, hatta kendisinin bile farkında olmadığı sorunların tespit edilerek, onlarla barışmasını, anlamasını, yanlış bildiği her şeyin ona doğrusunu öğreterek, farkındalık yaratmaktır. Bu sayede hastanın cinselliğe bakış açısı da değişmektedir.
  • 2. Yoga: Yoga fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir uygulamadır. Yoga sayesinde uygulanan fiziksel hareketler ile ruhsal ve zihinsel bir yolculuğa çıkılır. Meditasyon ve fiziksel hareketler aracılığıyla, zihnin ve ruhun sükunete ulaşmasını sağlar. Bu sayede, zihnen, fiziken ve ruhen bir rahatlama yaşarsınız. Aynı zamanda, vajinismus tedavilerinde öğretilen pelvik taban kaslarının kullanımı noktasında, hastalara ciddi yardımcı olmaktadır. Yoga Eğitici Eğitmeni Nazile Hesari sayesinde, bambaşka bir yolculuğa çıkacaksınız.
  • 3. Access Bars: Access Bars uygulaması, kafamızdaki 32 tane belli noktalara hafif dokunuşlarla, kişinin bilinç altı temizliği ve enerji seviyesini yükseltmek amacıyla yapılan bir proses ve araçlar setidir. Tedavinizin tüm süreçlerinde yanınızda olacak, cinsel terapistimiz Nazile Hesari, aynı zamanda Access Bars Federasyonunda, Eğitici Eğitmeni olup, en üst seviye uygulayıcıdır.
  • 4. Tedavinin Uygulandığı Şehir-Bölge: Her ne kadar şaşırtıcı gelse de, maalesef ki tedavinin sürecinde, hastaların ruhsal ve bedensel olarak ne kadar rahat olursa, o kadar etki etmektedir. Örneğin; İş makinelerinin ve araç gürültüsünün ortasında yiyeceğiniz bir yemekten alacağınız haz ile, palmiye ağaçlarının ortasında, deniz manzarasında, ılıman bir iklimde yiyeceğiniz yemekten alacağınız haz her zaman farklıdır.Nasıl ki tatil yapmaya bir fabrika sahasına değilde, harika bir havanın, güneşin, doğal güzelliklerin olduğu alanları seçiyoruz. Tedavilerde de bu kısım çok önemlidir. Sizlere, Muhteşem Alanya manzarası, doğal güzellikleri, denizin, kumsalın, palmiye ağaçların ve portakal ağaçları ile dolu sokakların verdiği güzellik ve huzurda, size hem tedavi, hem tatil fırsatı sunuyoruz.
  • 5. Davranışsal Terapi: Her ne kadar, yukarıda sıraladığımız yöntemlerin bir kaçında bile hastalarımız tedavi olabilirken, bazı durumlarda, kişinin gerek kendi başına, gerekse eşiyle yapabileceği, bazı basit egzersizler sayesinde, kişinin kendini, genital organını tanıması ve keşfetmesi için, bir nevi davranışsal cinsel terapi şarttır. Bu uygulamalara halk arasında vajinismus egzersizleri de denmektedir. Bu uygulama tedavi de kalıcı ve kesin çözüm için son nokta diyebiliriz.
  • 6. Alternatif Tıbbi ve Kozmetik Uygulamalar: Bu aşamada ise, yardımcı yöntemler ve teknikler dediğimiz, Bazı ilaçlardan ve tıbbi uygulamalardan destek almaktır. Aynı zamanda kızlık zarı veya genital sorunlar karşısında cerrahi girişimlerde yapılabilmektedir. Yapılacak muayene ve değerlendirme sonrası, tıbbi ekimiz sizlerle hepsini paylaşacaktır.
 • Vajinismus Tedavisi Sonrası

  Vajinismus tedavi öncesi olduğu gibi, tedavi sonrası da çok önemlidir. Tedaviye başvuran hastaların bir çoğunda, genital organına dokunamama, bir şey hissetmeme, korkma ve tiksinme gibi, bazı olumsuz durumlar görülmektedir. Bunların aşılması, kalıcı olarak ortadan kalkması için, vereceğimiz ev ödevleri sayesinde, gerek kişinin kendi başına, gerekse eşi ile birlikte yapabileceği egzersizler sayesinde, tamamen sağlıklı bir cinsel yaşama başlayabileceksiniz.

  Unutulmamalıdır ki; Vajinismus Hastalığı yaşayan kadınlar kadar, eşleri de önemlidir. Çünkü, bir çok eş, erken boşalma, cinsel isteksizlik, hatta zamanla ereksiyon sorunları bile yaşamaktadır. Bu noktada ana branşımız olan ve Türkiye’nin önde gelen, Üroloji, Genital Estetik, Androloji ve Cinsel Terapi Uzmanı kurucu Op.Dr. Cem Özlük sayesinde, eş zamanlı olarak tedaviye alınarak, bireylerin cinsel yaşamlarındaki tüm sorunların tamamiyle ortadan kaldırılmasın, mutlu bir yaşama başlamalarına vesile olmak, gerçekten mutluluk verici.

  Sizlere vajinismus tedavisi hakkında, bazı aklınıza takılabilecek soruları, cevapları ile birlikte vermek ve sonrasında, detaylı görüşmek, hastalığınızdan kısa sürede kurtulmanız için vesile olmak için, bir telefon kadar uzağınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. İlk fırsatta tanışmaya bekliyoruz. Bizlere iletişim kanalları sayesinde her zaman ulaşabilirsiniz. Yeter ki isteyin ! Ertelemeyin !

İletişim Formu