Vajinismus Tanısı Nasıl Konur

Vajinismus tedavi edilmediğinde kadınların cinsel yaşamını ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusun teşhis ve tanısının doğru şekilde konulması halinde uygulanacak tedavi yönteminin başarılı olması çok yüksek olasılığa sahiptir. Vajinismus gerek kadın gerekse partneri açısından çok büyük cinsel sorunlara sebep olacak derecede kötü bir hastalık olmakla birlikte, doğru teşhis konulduğunda kolayca tedavi edilebilmektedir. Vajinismus, uzman bir jinekolog tarafından yapılan ve 15 -20 saniye süren bir muayene ile teşhis edilebilmektedir.

Vajinismus muayenesinde kadının hassaslığı göz önünde bulundurularak herhangi bir tıbbi alet kullanılmaz veya vajinaya herhangi bir temas söz konusu değildir. Muayene jinekolog tarafından yapılan görsel bir değerlendirme şeklinde gerçekleşir.

Vajinismus Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, kadının farklı sebeplere bağlı olarak oluşturduğu kaygılar sebebiyle cinsel ilişki sırasında vajina kaslarını sıkarak cinsel ilişkiye kapalı hale gelmesidir. Cinsel ilişki sırasında kaslarını istemsizce sıkan kadın, penisin vajinaya girmesine engel teşkil ederek aşılmaz bir duvar oluşturur.  Bunun sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşmesi mümkün olmadığı gibi, bu durum kadının dayanılmaz acılar çekmesine sebep olur. Bazı vajinismus hastaları cinsel ilişkiye hiçbir şekilde izin vermezken, bazı hastalar ilişkiyi çok ağrılı bir şekilde yaşarlar. Ortaya çıkan bu farklılıklar vajinismus’un hangi devrede olduğuyla ilişkilidir.

Vajinismus Sebepleri

Vajinismus kadının ilk cinsel ilişkisi sırasında görülebildiği gibi, daha önce hiçbir cinsel sorun yaşamamış kadınlarda da herhangi bir sebebe dayalı olmaksızın ortaya çıkabilmektedir. Genellikle temelinde psikolojik sorunların yattığı vajinismus vakaları,

 • Kızlık zarının yapısından dolayı kaynaklanan nedenler,
 • Vajinal sorunlar ( enfeksiyon, travma vb.)
 • Kadının yetiştiği sosyal ve kültürel çevre
 • Bekâret baskısı
 • Önceden yaşanmış başarısız cinsel ilişki deneyimleri
 • Geçmişte taciz, tecavüz, sarkıntılık gibi olayların yaşanmış olması
 • Aile veya akraba arasında yaşanmış ilişkiler (ensest)
 • Eğitim durumu ve ekonomik yaşam koşulları
 • Eşten şiddet görme şeklinde nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Vajinismus Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır

Vajinismus, doğru hekim tercihi ve bireyin yaşadıklarını kabul ederek mücadele etmeye kararlı olması halinde oldukça kısa sürede tedavi edilebilen bir sorundur. Ancak tedavide kesin başarı sağlamanın ilk koşulu jinekolojik muayenedir. Yapılan muayene sırasında bireyin yaşadığı vajinismusun derecesi tespit edilmekte, tedavi yöntemleri kişiye özel olarak düzenlenerek tatbik edilmektedir. Vajinismus 5 ayrı düzeyde görülebilmektedir.

 • Hafif düzey
 • Orta düzey
 • Ortanın üzeri
 • İleri düzey
 • Ağır vajinismus

Hafif vajinismus vakalarında kadın jinekolojik muayene sırasında hekim tarafından verilen telkinler doğrultusunda vajinal kaslarını kontrol edebilmekte ve kısa sürede cinsel yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

Orta düzey vajinismus hastaları ise, hekim tarafından verilen telkinlere rağmen, muayene süresince tedirgin davranışlar göstermeye ve pelvik taban kaslarını sıkmaya devam ederler.

Ortanın üstü olarak adlandırılan düzeyde vajinismus sorunu yaşayan hastalar, jinekolog tarafından yapılan muayene esnasında kalçalarını havaya kaldırmakta veya doktor muayenesine engel olmak için kalçalarını her iki yana kaçırmaktadır.

İleri düzeyde sorun yaşayan hastalar ise, jinekolog tarafından yapılmaya çalışılan muayeneyi engelleme çabasıyla bacaklarını kapatarak kendisini geri çekerek vücudunu koruma altına alır.

En ileri düzeyde yaşanan vajinismus vakalarında ise kadında bir panik atak durumu gözlemlenir. Muayene sırasında hızlıca soluk alıp verme, titreme nöbetleri, ağlama, bayılma, kusma, muayeneden kaçma ve muayeneyi yapan hekime saldırma gibi davranışlar sergilerler.

Görüldüğü üzere her kadında farklı düzeylerde yaşanabilen vajinismusun tedavisi ancak, bireyin yaşadığı vajinismus derecesinin saptanması ile mümkün olabilmektedir. Bu sebeple yaşanan sorunların en kısa sürede çözülebilmesi için mutlaka bir jinekoloğa  yada cinsel terapist ‘e başvurmak gereklidir.