Vajinismus Ne Demek

Vajinismus tıp dilinin haricinde bir çok değişiklik anlamlarda ve tabirlerde kullanılmaktadır. Vajinismus ne demek diye kısaca bahsedersek; hastalığın temelinde yatan erteleme, kaçınma, sürekli tedaviyi geciktirme durumu, cinsel fobi, ağrılı cinsel ilişki gibi daha bir çok tabir kullanabiliriz.

Her ne kadar bir erteleme hastalığı olsa da, vajinismus nedir dediğimizde kadının kendi arzusuna rağmen, eşinin penisinin vajina içine girememesi, fitil, tampon veya parmak gibi yabancı bir cisimleri alamaması durumudur.  Hatta bir çok hasta, genital bölgesine dokunamamakta ve bakmaktan bile rahatsız olmaktadır.

Vajinismus hastaları genellikle vajinismus olduklarından bi haberdir. Kendilerini ilişkiye giremiyorum şeklinde tabir ederler. Daha sonra vajinismus olduklarını öğrendiklerinde, vajinismus nedir diye araştırmalara başlamaktadır. Bir çok hasta bu sorunu görmezden gelip, üstüne düşmemektedir. Hatta bir çoğu utanma duygusu sebebiyle, kimseyle paylaşamamaktadır.

Oysaki bu sorun ülkemizde olduğu gibi dünyada da yaygındır. Paylaşılamadığı için, hep gizli kalmaktadır.

Vajinismus Ne Demektir

Vajinismusun Sebepleri Nelerdir?

Vajinismus çoğunlukla, hastaların bilinç altındaki cinsellikle alakalı yanlış bilgi, deneyim ve korkulara dayanan bir hastalıktır. Çok az da olsa, fiziksel sebeplerden dolayı, örneğin; kızlık zarı problemleri, doğumsal anomiler gibi bazı genital rahatsızlıklarda vajinismusa sebebiyet vermektedir. Ancak, %90 ana sebebi, yaşanılan, travma, korku ve endişelere bağlı olarak, bilinçaltında cinsellikle alakalı yanlış bilgi ve deneyimlerden kaynaklanmaktadır.

Vajinismus hastalığının ana sebepleri arasında kişinin yetiştirilme tarzındaki geleneksel yapı ile birlikte, ilk gece hakkında anlatılan yanlış bilgi ve abartılı hikayeler yer almaktadır. Bunların haricinde, geçmişte yaşanmış bir cinsel travmada en çok rastlanılan sebepler arasındadır.

Çok nadirde olsa, vajinal darlık ve kızlık zarında ki doğuştan gelen anormalliklerde bu soruna sebep olmaktadır. Hatalı jinekolojik muayeneler, travmatik ve zor doğumlar veya jinekolojik ameliyat ve tedavilerde başta vajinismus olmak üzere, bir çok cinsel işlev bozukluğuna sebep olmaktadır.

Günümüzde vajinismus hastalığı, cinsel işlev bozuklukları arasında en çok hekime başvurulan konu arasındadır. Maalesef ki bir çok çift bu sorunu aşmak yerine, evde uyguladıkları yanlış yöntemler sebebiyle, umudunu kaybedip, daha çok çocuk sahibi olmak üzere kliniklere başvurmaktadır.

Oysa vajinismus sadece cinsel bir hastalık değildir. Hem kişinin kendisini, hem eşini, evliliğini, sosyal hayatını, cinsel hayatını, psikolojisini ciddi anlamda etkilemektedir. Bu sebeple, hastalık tespit edildiği anda tedaviye başlanmalıdır. Profesyonel bir yardım alınmadığı taktirde, sorunlar çığ gibi büyümekte ve işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Bu sorunlarla baş etmekle uğraşmayıp, tedavisi mümkün olan bu hastalıktan biran önce kurtulmanın yoluna bakılmalıdır. Bir çok hasta, ilişkinin tam olarak gerçekleşmemesi ile birlikte, kısmi olarak da ilişkinin ağrılı ve acılı şekilde gerçekleşmesi, yine vajinismusun nedenleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra ağrı acı hissetme, ilişki esnasında sanki vajina girişinde bir duvar hissi’de vajinismusun nedenleri arasındadır.

Vajinismusun Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı her ne kadar kişinin ilk cinsel deneyiminde ortaya çıkabileceği gibi, olumsuz bir cinsel deneyim (cinsel travma, taciz, tecavüz), kürtaj, yanlış jinekolojik muayene ve tedavilerle birlikte doğumlara bağlı olarak da sonradan da gelişmektedir.

Tıp dilinde vajinismus iki şekilde adlandırılır. 1: Primer (Birincil) Vajinismus 2: Sekonder (İkincil) Vajinismus.

Primer (Birincil) Vajinismus: Birincil vajinismus hastalığında kişi hiç bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş, hatta girişimde dahi bulunmamıştır. Başlangıç seviyesi olarak da adlandırabileceğimiz bu grupta, hastaların bir çoğu eşleriyle ilişkiye giremedikleri için hala bakiredir. Bir kaç deneme, zorlama ile ilişkiye girmeye çalışmaya rağmen, hiç bir şekilde ilişkiyi gerçekleştiremeyen hastalar bu grupta yer alır.

Sekonder (İkincil) Vajinismus: İkincil grupta yer alan vajinismus hastaları, vajinismus tedavisinde ki en zorlu hasta grubudur. Vajinismus hastalığının sebeplerinde de bahsettiğimiz üzere, yaşadığı, cinsel travmalar (taciz, tecavüz) zorlu doğumlar, yanlış jinekolojik muayeneler ve girişimlerle birlikte, daha önce de cinsel ilişki gerçekleştirmiş ama sonradan gerçekleştiremeyen veya ağrılı, acılı gerçekleştiren hasta grubudur.  Bu grupta ki hastaların bir çoğunda, cinsel isteksizlik, tiksinti ve uyarılma sorunları da görülmektedir.

Aynı zamanda vajinismus hastalığını, bu konuda tecrübesi olmayan veya gerek kendi yöntemleri, gerekse alternatif tedavi yöntemleri ile hiç bir şekilde sonuç alamamış, bir çok tedavi merkezinden geri dönmüş hastalarda bu gruba girebilmektedir.

Son zamanlarda tarafımıza başvuran hastalarımızın bir çoğu sekonder yani ikincil vajinismus sorunu yaşayan hastalar olup, hepside geliştirdiğimiz yeni nesil ve kişiye özel vajinismus tedavileri sayesinde, en fazla 3 ila 5 gün için tedavilerini tamamladık.

   
"