Vajinismus Nedenleri

Vajinadaki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıyla cinsel ilişkinin yaşanamamasına vajinismus denilmektedir. Vajinismus nedenleri, fiziksel veya psikolojik ya da hiçbir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Çoğu  kadında açıklanamayan ilk ilişki durumunun korkularıyla yaşanmaktadır.

Vajinismus nedir? Algısıyla yaklaşırsak, kadın da başlayan ilişki öncesi kasılmalar, ağrılara sebep olmakta  ve penisin giriş problemi sorunu olmaktadır. Bu durum kadın tarafından bilinçli olarak ortaya çıkarılmadığından şaşırtıcı bir hal almaktadır. Vajinismus nedenleri, genellikle süreklilik gösterebilmektedir. Ağrı duyacağını hisseden vücut kendini kasmaya başladıkça vajen kaslarını korumaya alır. İlişki rahatsız edici ve ağrılı bir duruma gittikçe kasılmalarda da artış görülür. Dolayısıyla bu durum kısır bir döngü halini almış olmaktadır.

Vajinismusun Psikolojik Nedenleri 

Ön yargılar, bilindiği gibi birçok durumun  psikolojik nedenleri olabilmektedir. İlişki sürecine ön yargılar ile korku temelli yaklaşan kadın, vajinismusun psikolojik nedenleri olarak görülmektedir.

İlişkinin ağrılı geçeceği, kızlık zarının  zarar görmemesi gerektiği, gebe kalma korkusu, doku yırtılması, iyileşememe korkusu, vajinanın normalden küçük ve dar olması düşüncesi, psikolojik temel de yer alan vajinismus nedenleri olarak ifade edilmektedir.

Stres

Genellikle stres ilişki sürecini etkilemektedir. Ve kadınlarda da vajinismus nedenleri olarak görülen problemlerdendir. Anksiyete, stres, daha önce ki kötü ilişki deneyimleri, sekse karşı ön yargı, duygusal travmalar, sağlıksız duygular, stres ve anksiyete hali körüklemektedir. Bazı kadınlarda sıklıkla önüne geçilemeyecek gibi görünen vajinismus nedenleri sorunu tedavi edilebilmektedir. Kadın, aile olarak partneriyle birlikte soruna karşı çözüm halinde olursa, problemleri aşabilmektedir.

Ve bir diğer büyük sorun partneriyle arasındaki sorunlardır. Eğer partner, kadına karşı ilgisiz, değersiz hissi yaratan davranışlar sergiliyorsa bu durum güvensizlik halini ortaya çıkaracaktır. Güvensizlik hisseden kadın, kaygı dolu olup bunu ilişkisine yansıtabilmektedir. Dolayısıyla kasılmaları tetikler ve vajinismus nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Travmatik Zamanlar

Duygusal ve yaşanmış eski travmatik zamanlar , tanıklık edilmiş kötü olaylar vajinismusun  temelinde yer almaktadır. Bastırılmış düşünceler, daha önce izlenip etkisinde kalınmış filmlerden tiksinme, ebeveynlerin ilişkisine şahit olma gibi durumlar travmatik olmasının yanı sıra Vajinismus nedenleri olarak bazı kadınların karşına çıkmaktadır.

Bunun dışında, fiziksel veya fiziksel olmayan sebepsiz durumlarda söz konusu olmaktadır. Hiçbir sebep yokken de vajinismus nedenleri görülebilmektedir. İlişki yaşanırken kadınların ruhsal durumları  bunu yansıtmaktadır.

Fiziksel Sebepler

Vajinismusun psikolojik sebepleri dışında fiziksel sebepleri de bulunmaktadır.

Tıbbi Sebepler

Bu durumu açıklamaya çalışan en büyük bilimsel durum tıbbi sebepler olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, endometriozis, mantar, pelvik ve genital kanser, vulva ağrısı, kist, egzema, pid, lichen planus, vajinal sarkma, lichen sklerosis, psöriazis gibi fiziksel nedenler, tıbbi etmenler olmaktadırlar.

Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus

Daha önce cinsel birliktelik yaşamış kadınlarda görülen duruma primer vajinismus denilmektedir. Primer vajinismus sorunu olan kadınlar, vajinal muayene olamamaktadırlar. Vajinaya fitil veya ilaç koyamamaktadırlar. Primer hastalığının temelinde yatan esas sebep ilk gece korkusu olmaktadır.

Daha önce bir ilişki yaşamış ama sonrasında yaşantılarından ötürü tekrardan cinsel birliktelik yaşanamıyor ise buna sekonder vajinismus ifadesi kullanılır. (Doğum travması, psikolojik, eşler arası durum gibi. )

Doğum

Doğum tecrübesi; zor doğum, doğum problemleri, düşük, ağrı ve sezaryen, vajinismusu tetikleyen nedenler olabilmektedir. Tekrar aynı şeyler olabilir kaygısıyla, vajina da kasılmalar oluşabilmektedir.

Yaşa Bağlı Septomlar

Zamanla yaşa bağlı septomlar oluşabilmektedir. Hormonal değişimler yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişimler ile birlikte menopoz  dönemi görülmektedir. Menopoz süreci, kadınları yetersizlik kaygısına sürükleyebildiği için vajinismus nedenleri ortaya çıkarmaktadır. Yetersiz vajinal kuruluk ve ıslaklık yaşa bağlı diğer vajinal problemler olmaktadır. Menepozdan sonra doğum yapamayacağım kaygısı vajinal kasılmaları da tetikleyebilmektedir.

Bunların dışında, erkek tarafından yetersiz uyarılma, vajinal ağrı ve pelvik yaralanmalar, zor vajinal muayenelerde vajinismus durumunu körükleyen nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Meydana çıkan soruna yönelik cerrahi tedaviler yapılabilmektedir.

Fiziksel Saldırılar

Vajinismus nedenleri temelinde yer alan, en büyük kaos etkisi de  fiziksel saldırılar olmaktadır. Fiziksel suistimal veya saldırılar sebep olabilmektedir.

Yapısal Sebepler

Kızlık zarı yüksek kenarlı ve kalın zarlı, kapalı kızlık zarı, vajinanın kısa olması, vajen içinde perde, küçük veya büyük dudak bozuklukları, bartolin apsesi gibi yapısal sebepler vajinismus durumlarına sebebiyet vermektedirler. Vücudunu beğenmeyen kadınlar da mevcuttur. Bu kadınların, vücut algısında sorun teşkil ettiği için psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirmiş olmaktadırlar ve cinsel ilişkilerinde sorunlar oluşmasına sebep olan durumlar söz konusu olmaktadır.

Vajinismus ister yetersiz uyarılmaya bağlı olsun, isterse de psikolojik nedenlere bağlı ya da vajen ıslaklığının yeterli olmaması ile ortaya çıkmış olsun, tekrarlayıcı bir şekilde oluşması hiçbir zaman kadının suçu olmamaktadır. Dolayısıyla kadın, bilinçli olarak vücudunu kasmaya başlarsa sonrasında istese de bu kasılmayı durduramamaktadır. İlk önce arzusu olan daha sonra ağrı ve başarısızlık kaygısıyla, istek kaybına uğramış olacaktır.

İfade edildiği gibi vajinismus nedenleri temelinde birçok neden barındırmış olsa da esasında en temel sebep psikolojik olanlarıdır. Fakat ağrılı tüm cinsel ilişkilerin temeli vajinismus olmamaktadır. Bu nedenle en doğru tanımın konulabilmesi için bir hekime gidilmeli ve tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir. Psikolojik nedenler ile ortaya çıkmış ise kendi kendine tedavi edilecek bir durum değildir. Muhakkak hasta, eşi ile birlikte tedavi sürecini başlatacağı birime gitmeli, ilişkilerini, yaşantılarını, birbiriyle olan durumlarını, aile  ortamlarını doğru bir şekilde aktarmaları gerekmektedir. Ve böylece tedavi sürecinde doğru tanı konulur, gidişatın nasıl olması gerektiğine karar verilmektedir.

Bunu dışında açıklamalarda yer verdiğimiz gibi fiziksel nedenler olduğu düşünülüyorsa ya da tanı konulacağı için jinekolojik muayene yapılır ve problemlere bağlı oluşan etkenler araştırılmış olmaktadır. Bununla birlikte  enfeksiyonel ve anatomik durumlar gibi sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Yapılan muayene sonucu ailenin de durumu göz önüne alınarak hasta kişiye özel bir tedavi süreci uygulanmaya başlanmaktadır.

Hekimin uygun görmesi ile cinsel terapi seansları düzenlenebilmektedir. Davranışsal terapiler, vajinismus sürecinde uygulanan tedavi yöntemleri olmaktadır. Bu hastalar doğru bir tedavi yöntemiyle cinsel mitleriyle  oluşmuş  kaygı ve korkuyu yenebilir, sağlıklı bir cinsel hayata sahip olup onu devam ettirebilirler.

Bunların yanı sıra vajinal problemlerin önüne geçmek için, vajina girişinin rahatlatılması gerekmektedir. Vajina girişini rahatlatacak bir takım egzersizler ve uygulamalar hekimler tarafından tavsiye edilebilmektedir.

Aile Problemi

Vajinismus, bir aile problemi olarak ele alınmalıdır. Eğer aile problemi olarak ele alınmazsa uzun zamanda eşler arasında problemlere ve birbirlerinden kopmalarına neden olabilmektedir. Vajinismus, tıbbi müdahalesinden çekinip, aileler kendi kendine tedavi süreci gerçekleştirmeye giderse herhangi bir sonuç alamamış olacaklardır. Uzun süre bu yönde uygulanan yöntemler, cinsel ve duygusal travmalara sebebiyet olabilmektedir. Tedavi süreci uygulanmayan vajinismusun etkisi uzun süre devam ederse, erkeğinde cinsellik algısı değişmeye başlayarak, bozulmalar işe sorunlar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bu nedenle septomların görülmeye başladığı an da vajinismus durumu yaşanıyor mu, ilk olarak bunu anlamak gerekmektedir. Daha sonra sebepleriyle birlikte tedavi sürecini başlatmak vajinismus ile mücadele edilmesinde etkili bir yöntem olacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Vajinismus, uygulanan tedavi yöntemleri ile yüzde yüz sonuç alınan bir durumdur. Tedavi süreci iyi uygulanabilirse, vajinismus atlatılabilmektedir. İlk aşamada uzman bir jinekolog ile görüşüldükten sonra tedavi sürecin seyrine göre psikolog veya psikiyatriden terapi yardımı alınabilmektedir. Cinsel terapi, bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri ile uzman bir ekipten hastaya tedavi süreci sağlanarak sağlıklı günlere kavuşturulabilmektedir.

Vajinismus nedenleri, kadın  hastalıkları arasında en çok dikkat çeken problemlerden biridir. Bireyler sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorlarsa vajinismus problemi varsa eşlerinin desteği ile bunu yenebilmektedirler.

Vajinismus tedavi süreçlerinde hastalar çift olarak tedavi başladığı düşünülürse, geri dönüt olarak tedavi sonucunda iyileşen hastanın tedavisi kalıcı olmaktadır. Yapılan terapiler ile çiftlerin cinselliği doğru öğrenmesi sağlanabilmektedir. Çiftlerin cinsel ilişki sağlayabilmesi, cinsel ilişkiden keyif alabilmesi durumları üzerinde durularak tedavi sürecinin seyri sağlanmış olunmaktadır. Toplum nezdinde cinsel mitler çok olup, tedavilerin amacı cinsel mitleri bastırıp çiftlerin ilişki gidişatlarını düzene koymalarını sağlayabilmektir. Hastaları, partnerleri ile bilinçli bir hale getirerek, katı bireyler ise onları yumuşatarak sürecin olumlu seyredeceği kendilerine iyi bir şekilde aktarılabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki her hastalıkta olduğu gibi tedavi süreci önemli bir ilk adım olmaktadır.

Vajinismusun tedavisi asla geciktirilmemelidir. Geciktirilirse çiftlerin ilişkilerinin sarsılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle hastalık anlaşıldığında bir araştırma yapılıp, kısa sürede tedavi için yetkili birimler ile iletişime geçilmelidir.

Tedavi olacak hasta, çift olarak jineokolog ile iyi bir iletişim kurmalı ve jinekoloğun terapi tecrübelerinin bilgisi dahilinde olup süreci daha çözüm odaklı hale getirebilmektedirler.

Tedavi sonrası, kadın öz güveninin etkisiyle iyi bir ilişki durumuna ulaşmış olabilmektedir. Başarabilmiş olmanın hazzını sağlayacaktır. Vajinismus tedavisi sonrası korkuları azalacak,  cinsellikten keyif almaya başlamış olacaktır. Çiftin yaşantılarını etkileyen sürece sonrasında,  mutluluk içinde devam edilebilmektedir.