Vajina Gençleştiren Operasyonlar

Vajina gençleştirme operasyonları farklı sebeplere bağlı olarak yapısı değişen veya yaşa bağlı olarak estetik kayıplara sebep olan vajinayı eski haline döndürmek için yapılmaktadır. Vajinal rejuvenation olarak da adlandırılan bu tür operasyonların birçoğu, herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden klinik ortamlarda yapılabilmektedir. Günümüzde tüm dünyada en fazla talep gören estetik girişimlerin ilk sıralarında yer alan vajina gençleştirme operasyonları hastanın talebi doğrultusunda farklı bölgelere uygulanabilmektedir. Öyle ki bazı ameliyatlar kompleks bir yapıda ve eş zamanlı olarak birden çok uygulamanın yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Kozmetik ve cerrahi olarak yapılabilen vajina operasyonları güzellik tanımının sürekli olarak değişmesi, estetik operasyonların kısa sürede ve başarılı sonuçlarla yapılabilmesi ve beklentilerin en üst düzeyde karşılanması sebebiyle her geçen gün daha da popüler bir hale gelmektedir. Ancak beklentilerin aksine estetik kayıplara uğrayan bireyler de mevcuttur. Bu tür operasyonlarda istenilen sonucun alınıp alınmaması yapılan estetiğin kim tarafından yapıldığıyla doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple bu tür ameliyatlara ihtiyaç duyan bireylerin iyi bir ön araştırma yapması tavsiye edilmektedir.

Vajina Gençleştiren Operasyon Çeşitleri

Genç kızlardan ilerlemiş yaşa sahip birçok kadının ortak düşüncesi, kusursuz bir vücut ve cilt yapısına sahip olabilmektir. Bunu sağlamak adına geliştirilen teknikler kadın bireylerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilecek çeşitliliğe sahip bulunmaktadır. Kadınlar tarafından en fazla talep gören vajinal estetik operasyonları ise,

 • Vajinoplasti,
 • Labioplasti
 • Hymenoplasti (Kızlık zarı dikimi)
 • Klitorisin şekillendirilmesi, küçültülmesi
 • G-Spot Büyütme (G- noktası dolgusu)

Vajinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti en sık talep gören estetik ameliyatlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Vajina daraltma operasyonu olarak da bilinen bu tür operasyonlar sonucunda vajinal kanallar daraltılmakta ve dokuları sıkılaştırılmaktadır. Vajinoplasti ameliyatlarını gerekli kılan ise, farklı sebeplere bağlı olarak vajinanın genişlemesi ve elastikiyetini kaybetmesidir. Bu tür oluşumlara sebebiyet veren etkenler ise,

 • Normal yollarla yapılan doğum
 • Aşırı kilo,
 • Genetik etkenler
 • İleri yaş ve menopoz
 • İri çocuk doğurmuş olmaktır.

Vajinanın normalden fazla geniş oluşu hem kadın, hem de partneri açısından sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sorunların en önemlisi, cinsel ilişki sırasında duyulan haz kaybıdır.  Ayrıca bollaşan vajina yapısı ilişki sırasında istenmeyen seslerin çıkmasına sebep olarak kadında öz güven eksikliği ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı sırasında vajina arka duvarından bir miktar doku kesilip çıkarılmakta ve vajinal duvarlardaki gevşemiş kaslar sıkılaştırılarak takviye edilmektedir. Kesilen kenarların erime özelliğine sahip dikişlerle dikilmesiyle sona eren operasyon yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Labioplasti Nedir? Nasıl Yapılır?

Labioplasti, çoklu doğum sebebiyle veya doğuştan var olan sebeplerle vajina iç dudaklarında oluşan sarkmaları düzeltmeye yönelik olarak yapılan estetik operasyonlardır. Tıpta ‘’Labium Minus’’ olarak adlandırılan bu tür operasyonlar, vajinoplasti ameliyatıyla kombine edilerek yapılabilen bir cerrahi girişimlerdir. Labioplastiye ihtiyaç duyulma sebepleri ise,

 • Küçük dudakların olağandan daha büyük olması
 • Küçük dudaklarda sarkmaların oluşması
 • Küçük dudaklar arasında büyüklük farkıdır.

Küçük dudakların büyük dudaklar tarafından kapatılamayacak kadar büyük olması hali bireyin genetik yapısıyla alakalı bir sorundur. Bu tür durumlar genital bölgede estetik kaygıların yanı sıra, küçük dudakların dışarıda olması sebebiyle sıklıkla tahriş olmaları sonucunu doğurmaktadır. Bu durum sebebiyle oluşan enfeksiyonlar, labioplasti ameliyatı gerektiren sorunlar yaratabilmektedir.

Küçük dudaklarda oluşan sarkmalar ise, sürekli kilo alıp vermeye ve yaş ilerledikçe meydana gelen doku kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genital estetiği olumsuz etkileyen bu tür durumlar labioplasti ameliyatını gerekli kılar. Küçük dudaklar arasındaki boyut farkı ise, önceden geçirilmiş enfeksiyonlar, tümör oluşumları, doğum, kilo alıp vermeye bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Labioplasti ameliyatları, lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Eriyen dikişler kullanılması sebebiyle dikiş aldırma gibi bir gereklilik söz konusu değildir. Labioplasti ameliyatı olan hastalar belli bir süre dinlendirildikten sonra aynı gün taburcu edilir.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı onarımı veya dikimi olarak adlandırılan operasyon, vajina girişinde bulunan ve 2-3 mm kalınlığa sahip bulunan ince bir doku katlantısı halindeki kızlık zarının yırtılması durumunda yapılır. Kızlık zarını yeniden dikerek ilk cinsel birleşmede kanamanın olmasını sağlayan bu tür ameliyatlar, vajen duvarlarından alınan parçalarla kanaması mümkün olan ince bir dokunun oluşturulması işlemidir. Geçici ve kalıcı olarak yapılan kızlık zarı dikimi genellikle lokal anestezi altında ve oldukça kısa süreler içerisinde yapılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi sonrası herhangi birisi, bireyin kızlık zarı ameliyatı olduğunu anlayamaz. Vücutta eriyen dikişler kısa bir süre içerisinde eriyerek kaybolduğu için, ameliyata dair herhangi bir belirti görülebilmesi söz konusu değildir.

Klitorisin Şekillendirilmesi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Klitoral hudoplasti olarak adlandıran ameliyat, klitoris üzerindeki fazla dokuların alınması işlemidir. Genellikle labioplasti ameliyatıyla birlikte yapılmaktadır. Bunun sebebi de, labioplasti ameliyatında iç dudakların küçültülmesi sonrasında klitoris üzerinde fala tabaka belirginleşmesi ve bunun sonucunda adeta küçük bir penis oluşumunun ortaya çıkıyor olmasıdır. Her iki uygulamanın birlikte uyum içerisinde yapılması halinde kadınlar tarafından en çok arzu edilen Venüs yarığı ortaya çıkmaktadır. Labioplasti ameliyatlarına oranla daha fazla tecrübe isteyen Klitoral düzenleme operasyonlarında istenilen sonucun elde edilmesi hekim seçimiyle doğru orantılıdır. Klitoral düzenleme ameliyatı olmayı düşünen hastaların en sık sorduğu sorulardan biri, ameliyat sonrası cinsel istekte ve alınan hazda bir azalma olup olmayacağıdır. Doğru teknik ve doğru hekim seçimiyle yapıldığı takdirde bu tür operasyonlardan sonra cinsel hazzın arttığı ve eşlerin cinsel yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürdükleri bilinmektedir.

Klitoris üzerinde bulunan fazla dokular yaklaşık 35-45 dakika süren operasyonla küçültülebilmekte ve bölgedeki kırışıklıklar açılabilmektedir. Labioplasti ameliyatıyla birlikte yapıldığında ise, 1 ila 1,5 saat süren operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon beklenmez.

G- Noktası cVajina Gençleştiren OperasyonlarNedir? Nasıl Yapılır?

Cinsel ilişki sırasında kadının hazza en duyarlı yeri klitoristir. Klitorisin güçlü bir şekilde uyarılması halinde kadının yaşadığı orgazm da aynı oranda güçlüdür. Kadınının cinsel temastan aldığı zevki artıran bacak araları, meme, boyun gibi bölgeler olmakla birlikte, vajina içerisindeki en duyarlı yer G noktası olarak adlandırılan bölgedir.  Vajina girişinden 3-4 cm kadar geride bulunan, 1-2 cm çapındaki yapı, vajenin diğer yerlerinden daha kabarık görünen bir yapıdadır. G noktasına aralıksız olarak masaj yapılması halinde kadın klitoral orgazmdan daha fazla yoğun hazzın yaşandığı orgazma ulaşır.

Cinsel ilişki sırasında penisin G noktasına sürtünmesi kadının orgazm yaşamasını sağlar. Ancak zamanla hormonal sebeplere bağlı olarak bu nokta belirginliğini kaybeder ve silinir. G noktası büyütme işlemi de bu noktanın yeniden ortaya çıkarılması adına yapılan bir işlemdir. Uygulama sırasında G noktası hyalüranik asit içeren bir dolgu maddesiyle büyütülmekte ve zamanla silinmiş bulunan bölge yeniden belirgin hale gelmektedir. Yaklaşık 5-10 dakika içerisinde gerçekleşen bu tür operasyonlar, lokal anestezi altında yapılır ve hasta işlem sonrası hemen taburcu edilir. Operasyon sonrasında özel bir bakım veya ekstra bir tedaviye ihtiyaç duyulmadığı gibi, birey aynı gün cinsel ilişkide bulunabilmektedir.