Labioplasti

Labioplasti, kadın genital bölge estetiğinde sık uygulanan, vajina iç dudaklarının, koyu renkli, sarkık, büyük ve kırışık olması sebebiyle, özel cerrahi teknik vede yöntemlerle, simetrik ve daha güzel bir görüntüye kavuşturmak amacıyla yapılan estetik ameliyattır.

Her geçen gün ülkemizde ve tüm dünyada genital estetik ameliyatları hızla artmaktadır. Labioplasti ameliyatı son zamanlarda ülkemizde, kadın genital bölge estetiğinde sık yapılan operasyonlar arasındadır. Profesyonel bir hekim tarafından, doğru teknik ve yöntemlerle yapıldığında hem estetik açıdan hemde işlevsel olarak bir çok yarar sağlar.

Labioplasti nedir?

Labioplasti, kadın genital organın yer alan vajina iç dudaklarının, genetik ve sonradan oluşan sebeplere bağlı olarak, sarkık, büyük, koyu renkli veya kırışık görünümünü, estetik olarak, cerrahi veya lazerle yapılacak ameliyatlar sayesinde daha güzel bir görünüme kavuşma ameliyatıdır. Bir diğer adıyla da iç dudak estetiği olarak geçer.

Labioplasti ne demek?

Labioplasti kelimesi, Latinceden gelen Labium = Dudak ve plasti=şekillendirme anlamına gelir. Labioplasti, İç dudak estetiğinin tıbbi adıdır.

Vajina dış alanı üzerinde tüylerle kaplı olan büyük dudaklara ise Labium majus denir. Bu bölge için yapılan estetiğe de labioplasti denir. İç dudak estetiği, dış dudak estetiğine göre daha çok yapıldığından, labioplasti denildiğinde genelde iç dudak estetiğinde bahsedilmektedir.

ŞİMDİ RANDEVU ALIN

Labioplasti Ameliyatı Neden Gereklidir?

Kadın Genital Bölgesinde yer alan büyük dudakların dış kısmına taşan, geniş, sarkık, büyük ve kalın iç dudaklara ‘labial hipertrofi’ denir. İç dudakların normalden büyük ve geniş olmasının altında bir çok sebep yapmaktadır. Bunların en başında ise, doğuştan gelen bir durumdur. Bir çok kadının ergenlik döneminde yaşadığı hormonal etki ile artmaktadır.Bazı kişilerde kronik tahriş, kaşıntı ve sürtünmeye bağlı mantar enfeksiyonu ile genetik (aileden gelen, ırsi) nedenlere bağlı olarak, iç dudaklar daha kalın, kırışık, sarkık ve geniş yüzeyli olabilir. Hormonal sebepler arasında da androjen hormunu, sarkık vajina iç dudaklarının sebebidir. Bunların yanı sıra, artan doğumlar ve ilerleyen yaşta iç dudak sarkmasının sebepleri arasındadır.

Vajina Dudaklarının Asimetri Sorunu

İç dudak sarkması yaşayan hastaların bir çoğunda, dudaklar arasında asimetri sorunu vardır. Bir dudak genellikle diğer dudağa göre daha büyük veya farklı bir yapıda olabilir. Labial Asimetri çoğunlukla, doğuştan gelen bir durum olmakla birlikte, bisiklet veya trafik kazası gibi yaşanan genital travmalardan dolayıda olmaktadır.

İç Dudak Kenar Düzensizlikleri

Vajina iç dudaklarının uç kısımlarındaki girintili çıkıntılı, pürüzlü kenar kısımları ile renk koyulaşmalarının olmasıdır.

Vajinal Görünümden Hoşnutsuzluk

Genel anlamda vajina iç dudaklarındaki sarkıklık, büyüklük, asimetri sorunları ve renk koyulaşması sebebiyle bir çok kadın psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu yüzden labioplasti ameliyatı bu durumda olan kadınlara kesinlikle önerilmektedir. Çünkü bir çok kadın, genital bölgesinde ki normal olmayan görüntüden dolayı, öz güven eksikliği, cinsel ilişkide utanma, konsantre olmama, bu sebeplere bağlı olarak hatta evlenememe, cinsel açıdan kendini yetersiz, çekici bulmama ve beğenmeme gibi sebeplere yol açmaktadır.

Labioplasti nedenleri nelerdir?

Bir çok hastanın labioplasti ameliyatı amacı farklıdır. Nedenleri de çoğunlukla kişiden kişiye değişmektedir. Bu sebeplere yapılan önce değerlendirme sonrası, tarafınıza detaylı bilgi verilecektir.

En sık labioplasti ameliyatı nedenleri

 • Tayt, bikini ve dar iç çamaşırı ve kıyafetler giyildiğinde, dışarıdan bakıldığında çıkıntılı ve belirgin görünen kabarıklığın verdiği rahatsızlık sebebiyle. Bu görüntü sosyal hayatı olumsuz etkiler.
 • Sıklıkla yaşanan, vajinal enfeksiyon ve mantar enfeksiyonları.
 • İlişki esnasında konsantre olamama, utanma, çekinme gibi sebeplerden.
 • Vajina bölgesinde oluşan hijyen sorunları (akıntı, koku oluşumu)
 • İlişki esnasında penisin vajinaya girişinde gerilmeye bağlı olarak ağrı ve acı hissedilmesi
 • İdrar yaparken ıkınma ve zorlanma.
 • İdrar yaparken, idrarın farklı yönlere gitmesi, bacakları ıslatması en sık karşılaşılan sebepler arasındadır.
 • Kısaca labioplasti, (iç dudak estetiği) gerek fiziksel, gerek psikolojik, gerek hijyen, gerekse estetik açısından bir çok faydası vardır..

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Yöntemleri Nelerdir?

Labioplasti ameliyatında uygulanacak cerrahi ve kozmetik yöntemler için farklı seçenekler mevcuttur. Çoğunlukla hastanın doku durumu, talepleri, cerrahın deneyimine göre uygulanacak yöntemler değişmektedir. Başlıca yöntemlerden bahsedecek olursak:

 • Katmanda,
 • Katmanlardan,
 • Lazer ile labioplasti, (lazer ile iç dudak estetiği)
 • Yıldız labioplasti
 • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon),
 • Wedge rezeksiyon,
 • Delaminasyon tekniği olarak sıralanabilir.

Cinsel sorunların temelinde genel olarak, fiziksel ve psikolojik sebepler yatmaktadır. Öncelikle bir cinsel problemden bahsedebilmek için, o sorunun en az 6 ay gibi bir süre devam ediyor olması gerekir. Bu nedenle hayatımızda yaşadığımız geçici dönemlerde, gerek iş hayatı, gerek durumsal psikolojik etkenler sebebiyle yaşanan cinsel sorunlar karşılaştırılmamalıdır. Bu nedenle, cinsel sorunlarda ilk önce profesyonel bir destek çok önemlidir. Alacağınız destek, size devam eden yaşamınızda cinsel hayatınıza olumlu etkiler katmaktadır.

ŞİMDİ RANDEVU ALIN

Labioplasti Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Labioplasti yani iç dudak estetiğinde, kişinin beklentileri ve iç dudak yapısı çok önemlidir. Bazı hastalar doğal bir görünüm isterken, bir çok hastamızda Barbi Vajina istemektedir.

Barbi Vajina (Barbie Doll Vajina) Nedir?

Dünyada ilk defa Amerika sosyetesi tarafından kullanılan, bebek vajina yöntemi dediğimiz, iç dudakların olabildiğince kısaltılarak,klitoris üstündeki yer alan deri olabildiğince küçültülüp, daha sonra büyük dudaklara yapılacak yağ enjeksiyonu ile daha seksi bir görüntü elde edilir. Bu sayede büyük dudaklar iç dudakları tamamen kapatıp, arada venüs klefti dediğimiz yarık görünecektir. Barbi Vajina estetiği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Labioplasti İç Dudak Estetiği Ne Şekilde Yapılır?

İç Dudak Estetiği ameliyatı ortalama 1 saat kadar süren, local, genel veya spinal anestezi( belden uyuşturma) eşliğinde yapılmaktadır. Aynı seansta, vajinoplasti dediğimiz vajina daraltma ameliyatı ve barbi vajina estetiği de yapılabilir. Hastanın durumuna göre, bazı durumlarda sedasyon dediğimiz anestezi yöntemi de tercih edilir. Anestezi tekniğinin ameliyatta hiç bir önemi yoktur. Seçenek ne olursa olsun, ameliyat esnasında hiç bir şekilde ağrı acı hissedilmez.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Yatış Gerekli mi?

İç dudak estetiği ameliyatı, klinik ve hastane ortamında yapılabilen, kolay bir operasyondur. Ameliyattan sonraki birkaç saatlik dinlenme yeterli olacaktır. Ameliyat bölgesi anestezi ile uyuşturulduğu için, ameliyat günü dahil ciddi bir ağrı acı olmaz. 2-3 günlük bir istirahat sonrası iş hayatına ve sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Ameliyattan sonraki 2-3 gün içinde sürekli yatılmasına gerek yoktur. Sadece uzun süre ayakta durmaktan ve ağır veya zorlu aktivitelerden uzak duruması gereklidir. Ameliyattan sonra hijyen çok önemli olup, pansumanların düzenli olarak yapılması gereklidir. Labioplasti ameliyatı sonrası yapmanız gerekenleri size tek tek anlatıp, yazılı olarak vereceğiz. Ameliyat sonrası bildirilen uyarılar dikkate alındığında, sonuçlar son derece memnun edicidir.Ameliyat sonrası genital bölgede hiç bir iz kalmamaktadır.

Genital Bölge Estetiği konusunda uzman cerrahımız Op. Dr. Cem Özlük, kadın genital bölge estetiği alanında dünyanın sayılı doktorlarından birisidir. Ameliyatlarında kullandığı, Lazer ve benzeri ek yardımcı yöntemler sayesinde, ameliyat sonrası iyileşme daha çabuk olmakta ve hastalar için daha konforlu geçmektedir. Yaptığı binlerce ameliyat sebebiyle, kendince geliştirdiği yöntemler sayesinde, hastaların labioplasti ameliyatı sonrası memnuniyetleri son derece yüksektir. Sizde genital bölge sorunlarınızı daha fazla ertelemeden, bizimle hemen iletişime geçiniz.

İletişim Formu