İlk Gece Korkusu

Genellikle kadınlarda görülen ilk gece korkusu, nadiren de olsa erkeklerde de görülebilen bir cinsel sorundur. Sorunun temelinde cinsel ilişkiye girememe korkusunun yarattığı kaygı yer alır. Hem kadını hem de erkeği olumsuz etkileyen bu durum, cinsel sorunların gelişerek daha da kötüleşmesine yol açtığı gibi, eşler arasında sorunlara sebep olarak evlilik birliğinin bozulmasına varan sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple ilk cinsel ilişki öncesi veya başarısız geçen ilk gece sonrasında mutlaka tedavi gerektiren bir sorundur.

Hem erkekte, hem de kadında yaşanması muhtemel cinsel sorunlar  arasından  biri olan ilk gece korkusu ile ilgili belirtiler genellikle her iki cinste de benzerlikler gösterir. İlk gece toplumda ‘’gerdek gecesi ‘’ olarak adlandırılır. Düğün veya nikah sonrası çiftlerin ilk cinsel birleşmeyi yaşayacağı gece, aynı zamanda çiftlerin birbirlerini cinsel yönden ilk tanıyacakları gecedir. İlk geceyi kadın açısından kabusa çeviren asıl detay, bakireliğin kadın üzerindeki toplumsal baskısıdır. Bu sebeple kadınların büyük çoğunluğu için ilk gece büyük bir gerilime sebep olmaktadır.

İlk Gece Korkusunun Nedenleri?

İlk gece, kadının bilinçaltındaki baskı sebebiyle duyulan yoğun kaygı ve korku sebebiyle istemsiz olarak kasılması ve ilişkiye girememe şeklinde kendisini gösterir. Bu tür durumların oluşmasına sebep olan etkenlerin önemli bir bölümü psikolojik, küçük bir bölümü ize bireyin yaşadığı fizyolojik sorunlardır. Kadınlarda ilk gece korkusunun oluşmasındaki psikolojik faktörler arasında,

 • İlişki sırasında çok fazla miktarda kan geleceği düşüncesi,
 • Vajinanın yırtılacağı, bu sebeple çok büyük acı duyulacağı,
 • İlişki sırasında kilitlenme yaşanmasına dair korkular,
 • Kanamanın durmayacağı ve zorunlu olarak acil servise gidileceği yönündeki kaygılar ilk sıralarda yer almaktadır.

İlk gece korkusunu yaratan etkenlerin neredeyse tamamı, aslında, bireylerin cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Yanlış, eksik ve abartılı bilgiler kadının ilk geceden günler önce kaygılarını beslemesine sebep olur. Bu tür sorunların yaşanma sebeplerinden biri de, kadının yaşadığı sosyal çevredeki cinsel baskılar ve çocukluk döneminde yaşanmış olması muhtemel cinsel travmalardır.

Kadınlarda İlk Gece Korkusu Farklı Cinsel Sorunlara Sebebiyet Verebilir

İlk gece korkusu kadında yoğun bir şekilde yaşanması durumunda farklı cinsel sorunlara da yol açabilmektedir. Özellikle vajinismus sorununa dönüşen ilk gece korkuları çiftlerin cinsel yaşamlarını adeta kabusa çevirmektedir. Cinsel ilişki sırasında kadının pelvik taban kaslarını istemsiz olarak kasması sonucunda cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesi vajinismus olarak adlandırılır. Tedavi edilmediği takdirde aşama aşama ilerleyebilen vajinismus, ilerleyen dönemlerde kadının cinsel ilişki sırasında travmatik davranışlar göstermesine sebep olarak evlilik birliğini temelden sarsacak bir sorun haline dönüşebilmektedir.

Erkeklerde İlk Gece Korkusunun Sebepleri

Çoğunlukla kadınlarda yaşanan ilk gece korkusu, nispeten daha az sayıda olmakla birlikte erkeklerin cinsel yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde yaşanan ilk gece korkuları ise,

 • Erken boşalma
 • Ereksiyon (sertleşme) sorunları
 • Performans kaygısıdır.

Erkeklerde, ilk gece korkusu benzer görünüş ve belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan aşırı heyecan sebebiyle erkeğin kendisini kasması, titremesi ve terlemesi, kadının vajinismus sorununda gösterdiği tepkiyle benzerdir. Çoğunlukla erkeklerde ilk gece korkusu sebebiyle ortaya çıkan sorunun önemli bir bölümü erken boşalma olarak görülmektedir. Erkeklerde de ilk gece korkusunun en önemli nedeni, cinsellik konusunda yeterli eğitime sahip olunmamasıdır.

Cinselliği bir tabu haline getirmiş toplumlarda, din, ahlak, örf ve adetlerin baskısı altında yetişen bireylerde daha sık yaşanan bu tür sorunlar,  ancak aile ve okullarda verilecek eğitimlerle ortadan kalkacaktır.

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

İlk gece ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan ve bu sebeple ilk gecenin kötü geçeceğine dair kaygılara sahip olan kadın veya erkeğin yapması gereken ilk iş, ilk gece ile ilgili doğru bilgilere ulaşmaktır. Bir cinsel danışmana başvurmak yararlı olacağı gibi, bu konuda yazılmış olan kitap, dergi veya görsel yayınlardan da gerekli bilgileri edinmek mümkündür. Bunun yanı sıra,

 • İlk gecede eşler gevşemeye ve cinsellikten haz almaya odaklanmalıdır. Sadece cinsel ilişkiyi yapıp bitirmek düşüncesi hataları, hatalar da panik ve korkuyu beraberinde getirecektir.
 • Cinsel birleşme öncesi ön sevişmenin uzun tutulması, ilk gecenin mutlu sonla bitmesinin altın anahtarıdır. Ön sevişmenin uzun olması halinde penisin daha fazla erekte olması mümkün olacağı gibi, kadının vajinası da ıslanarak ilişkiye hazır hale gelecektir.
 • Bazı hallerde ön sevişme yeterli uzunlukta olmakla birlikte, kadında aniden vajina kuruması yaşanabilmektedir. Bu sebeple ilişki öncesinde kayganlaştırıcı jel hazır bulundurulmalıdır.
 • İlk gecenin istenilen şekilde sonuçlanmamasının sebeplerinden biri de, ilk cinsel ilişki ile ilgili beklentilerin yüksek tutulmasıdır. Oysa çoğu kadın için ilk gece, ilk tensel temasın yaşandığı gecedir. Bu sebeple özellikle erkek, olabildiğince sabırlı ve anlayışlı olmalı, aceleci veya fevri davranışlardan kaçınmalıdır.

Cinsel ilişkide mükemmele ulaşmak zaman alacaktır. Bu sebeple ilk geceden muhteşem bir performans bekleyenler çoğu zaman hayal kırıklığına uğrar. İlişkinin her geçen gün daha fazla haz vermesinin sebebi, eşlerin birbirlerini cinsel yönden daha iyi tanıması ve zevk aldıkları bölgeleri deneyimleyerek öğrenmeleridir. Bu sebeple ilk gece ile ilgili uzmanlar tarafından verilen en önemli tavsiye, sabırlı ve sakin olmaktır.

Bekaret Baskısı İlk Gece Korkularını Körükler

Bazı toplumlarda bekaret herhangi bir önem taşımazken, bizim gibi toplumlarda bekaret ayrı bir öneme sahiptir. Kadının saflığına ve dokunulmamış olmasının bir sembolü olan bekaret, kadında ilk gece korkularının sebeplerinden biridir. Özellikle ilk gece cinsel birleşmenin olmaması veya olsa dahi kanamanın gerçekleşmemesi, kadının bakire olmadığının kanıtı olarak görülür. Oysa bu düşünce biçimi yanlıştır. Çünkü kadınların anatomik yapılarındaki farklılıklar sebebiyle kızlık zarlarında da farklılık olması muhtemeldir. Esnek kızlık zarı yapısına sahip olan bir kadının zarı cinsel ilişki yoluyla yırtılamaz. Bu tür durumlarda jinekolog muayenesi ve basit bir cerrahi müdahale sorunun çözümü için yeterli olmaktadır.

Bazı hallerde ilk gece ilişki sırasında vajinanın yeterli derecede ıslanmamış olması da kadının kendisini gevşetmemesine ve dolayısıyla ilişkinin gerçekleşememesine sebep olur. Bu gibi durumlar kızlık zarının çok kalın olmasın bağlansa bile, gerçek olan kadının cinsel ilişkiye hazır hale getirilmemiş olmasıdır.

İlk Gece Korkusunun Olası Komplikasyonları

İlk gece korkusunun tedavi edilmemesi halinde yaşanması beklenen en önemli cinsel sorun vajinismustur. İlk gece korkusunu yenmek adına cinsel terapi almak eşleri bu konuda oldukça rahatlatacaktır. Aksi takdirde cinsel yaşamlarının geri kalan bölümünde de ilk gecenin olumsuz etkisi devam edebilmektedir.

İlk gece korkusunun en önemli komplikasyonlarından biri erkek veya kadında psikolojik sorunlara sebebiyet vermesidir. Bunu atlatmanın en doğru yolu cinsel terapi danışmanlık hizmeti almaktır. Uzman psikologlar tarafından verilecek olan davranışsal ve bilişsel tedaviler, sorunun her iki eşinde mutlu olacağı şekilde çözülmesine olanak sağlayacaktır.

Bir diğer ilk gece komplikasyonu ise, evlilik birliğinin sarsılmasıdır. İlk gece korkusu yaşanmasına rağmen herhangi bir tedaviye başvurulmaması veya sorunun ötelenmesi evlilik birliğine önemli zararlar vermektedir. Tüm bu sorunların önlenmesi adına cinsel konularda uzman desteği alınması büyük önem taşımaktadır.