Cinsel Problemler Psikolojinizi Bozmasın

Cinsel Problemler Psikolojinizi Bozmasın

Erkek ve kadın bireyler arasında yaşanan cinsel aktiviteler insan neslinin devamını sağlamanın yanı sıra çiftlerin beden ve ruh sağlığına da olumlu katkı yapmaktadır. Eşler arasındaki mutluluğun en temel faktörü olan cinsel yaşam, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar sebebiyle bozulduğunda bireylerin tüm yaşamına olumsuz etki etmektedir. Aile hayatı, sosyal yaşam, iş hayatı, çocukların bakımı da dâhil olmak üzere yaşamın her noktasını olumsuz etkileyen bu durum, bireylerde psikolojik sorunlar yaşanmasına da sebep olmaktadır.

Cinsellik; bireylerin erken çocukluk dönemlerinden itibaren tanımaya ve deneyimlemeye başladığı bir dürtüdür. Ergenlik dönemiyle iyice belirginleşen cinsel yaşamın sağlıklı sürdürülebilmesi, bireyin tüm yaşamını yakından ilgilendirir. Farklı sebeplere bağlı ortaya çıkabilen cinsel sorunlar, her iki bireyde de özgüven eksikliği ve depresyona sebep olmaktadır. Cinsel sorunlar temelde birbirinden farklı etkenlere bağlı olsa da, ortaya çıkan sonuçlar bakımından birbiriyle benzerlik gösterir.

Cinsel Problemlerin Ortaya Çıkış Sebepleri

Gerek ülkemiz, gerekse tüm dünyada sıklıkla görülen cinsel sorular, fiziksel ve psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.  Bu tür problemler yaygın olarak,

  • Cinsellik hakkında yanlış bilgilerle yetişmek,
  • Küçük yaşlarda maruz kalınan geleneksel dayatmalar,
  • Cinsellikle ilgili travma geçmişi,
  • Cinsel yönelim kaynaklı sorunlar,
  • Fiziksel sorunlar,
  • Partnerler arası sorunlar
  • Özgüven eksikliği,  şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, cinsel sorunların temelinde ağırlıklı olarak psikolojik etmenler yer almakta, bu tür sorunlar kadın ve erkekte farkı cinsel problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kadınlarda Görülen Cinsel Problemler

Cinsellikle ilgili olarak ortaya çıkan sorunların temelini oluşturan psikolojik etmenlerin önemli bir bölümü, bireylerin cinsellik konusunda yanlış bilgilere sahip olması veya cinsellikle ilgili önyargılara sahip bulunmalarıdır. Kadınlarda görülen cinsel sorunlar arasında bulunan vajinsimus, temelinde cinsel endişeler ve baskıcı bir cinsellik anlayışıyla yetişmiş olma sebebine dayanmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının cinsel organını istemsiz şekilde kasması sebebiyle erkek cinsel organının girişine izin vermeme halidir. İlişkiye devam edilmesi durumunda kadının acı duymasına sebep olan bu durum, tıbbi tedaviye ek olarak verilen psikolojik desteklerle tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Kadınlarda görülen cinsel sorunlardan biri de, orgazm bozukluğudur. Baskıcı bir cinsel anlayış ortamında yetişen bireylerde sıklıkla görülen bu durum, kadının cinsel ilişkiden zevk almaması sebebiyle ilerleyen dönemlerinde adeta bir işkenceye dönüşür. Bu tür sorunlar da psikolojik tedavilerle ortadan tamamen kaldırılabilmektedir. Vajinismus Nedenleri Hakkında Daha Kapsamlı Bilgiyi Vajinismus Nedir Sayfamızda Bulabilirsiniz.

Erkeklerde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Ereksiyon Sorunu

Erkek bireylerde en sık rastlanılan cinsel sorunlardan bir, ereksiyon (sertleşme) olamama halidir. İlerleyen yaşlarda daha da fazla görülen bu sorun,  erken dönemlerde yaşanmış cinsel başarısızlık, iş hayatının yoğunluğu, stres, partneri memnun edememe endişesi, gibi farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Erken Boşalma Sorunu

Cinsel birleşmeye başlamadan veya başladıktan çok kısa bir süre sonra boşalma sorunu da erkeklerin yaşadığı en önemli cinsel problemler arasında yer almaktadır. Bu tür durumlarda eşler arasında tatminsizlik sorunu yaşanmakta ve ileriki dönemlerde eşlerin birbirinden soğumasına sebep olmaktadır. Her iki sorununu kaynağında da sağlık sorunları ve psikolojik etmenlerin yer alması mümkündür. Bu tür sorunların çok büyük bir bölümü üroloji hekimleri tarafından uygulanan tedaviler ile sonlanmaktadır.

Bazı cinsel sorunlar ise hem kadında, hem de erkekte görülebilmektedir. Bu tür sorunlardan biri, ağrılı cinsel birleşme sorunudur. Böyle durumlarda erkek birey penisin sertleşmesi esnasında, kadın ise cinsel birleşme sırasında acı ve ağrı hissi duymaktadır. Bir diğer ortak sorun ise, cinsel isteksizlik ve cinselliğim yönelik fobilere sahip olunmasıdır. Bu tür sorunların altında fizyolojik nedenler olabileceği gibi, cinsellikle ilgili ön yargılar, geçmişte yaşanan kütü deneyimler gibi psikolojik etmenler de olabilmektedir. Ancak günümüzde cinsel sorunlara yönelik olarak uygulanan tedavi metotları, cinsel sorunların kolayca çözümüne olanak sağlamakta ve bireylerin cinsel yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir