Cinsel ilişkiye girememe sorunu, bir çok kadın ve erkekte ciddi, psikolojik hatta sosyal sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle; profesyonel bir destek için, kadın ve erkek cinselliği konusunda tecrübeli bir doktora başvurmak, sorunların kısa sürede, iki taraflı tedavi edilmesini sağlar.

Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe Sorunu

Günümüzde en sık görülen cinsel işlev bozukluklarının başında maalesef ki cinsel ilişkiye girememe sorunu gelmektedir.

Kadınlarda cinsel ilişki sorunları genellikle, hiç ilişkiye girememe, ağrılı, acılı veya ıstıraplı şekilde olması gibi daha bir çok sebep vardır. Cinsel ilişki problemlerinin tedavisinde en önemli etken, yapısal bir sorunun olup, olmadığının araştırılmasıdır.

Cinsel ilişkiye girememe sebeplerinin en başında vajinismus gelmektedir. Vajinismus hastalığının yanı sıra, cinsel tiksinti, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki (disparoni) ve cinsel uyarılma bozuklukları da bu sebeplerden bazılarıdır.

Cinsel ilişkiye girememe hastalığının bazı organik, yani yapısal sebepleri de vardır. Bunların en başında ise, kızlık zarı, doğuştan gelen anormallikler, kistler, miyomlar ve dev kondilomlardır.

İlişkiye girememe sebepleri başında vajinismus, %10 yapısal (organik) %90 psikolojik sebepler gelmektedir.

Vajinismus Hastalığının Yaygın Psikolojik Sebepleri:

  • Yetiştirilme tarzı (Muhafazakar, Geleneksel ve Koruyucu Aile Yapısı),
  • Cinsellik ve ilk gece hakkında öğretilen yanlış bilgiler,
  • Yaşanmış bazı cinsel travma ve olaylar. (taciz, tecavüz ve ensest ilişkiler).

Vajinismus Hastalığının Organik (yapısal) Nedenleri:

  • Vajinanın normalinden daha küçük olması (atrofik),
  • Vajinal kuruluk veya yeteri kadar ıslanmaması,
  • Vajinanın içindeki perdeler (septumlar),
  • Menopoza bağlı olarak, genital organların küçülmesi (vajinal atrofi),
  • Vajenin üst kısmının olmaması veya gelişmemesi. (MRKH-Rokitansky Kustner Hauser Mayer sendromu),
  • Kızlık zarının normal yapısının dışında yüksek kenarlı, kalın veya sert olması gibi  fiziksel nedenlere bağlı olarak da cinsel ilişkide sorunlar oluşabilecektir.

Disparoni

Ağrılı ve acılı cinsel ilişki “Dyspareunia” (disparoni) demektir. Vajinismus hastalığı da, her ne kadar bir disparoni nedeni olsa da bu gibi durumlarda altında genellikle bazı bir takım hastalıklar yatmaktadır ve bu durumda bir takım cerrahi veya ilaç tedavileri ile kesin çözüm olabilmektedir.

Disparoni Nedir

Vajinal enfeksiyonlar ile daha önce yaptırılan genital bölge ameliyatları, doğum esnasında perine bölgesine yapılan kesilerin (epizyotomi) iyileşmemesi, tümörler, menopoza bağlı vajinal bölgedeki cilt dokusunun incelmesi, vulvar vestibulitis durumlarında hastalar cerrahiden veya ilaç tedavilerinden fayda görebilmektedirler.

Organik sebepler nedeniyle oluşan cinsel ilişkiye girememe hastalığı, ürolog ve jinekolog yardımıyla yapılan bazı basit cerrahi girişimler ile kökten çözülebilir. Bu sayede gereksiz yere alınacak, birçok psikoterapilere gerek kalmayacaktır.

Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe sorunu

Erkeklerde yaşanan cinsel ilişkiye giremem sorunu, daha çok bilgi vede tecrübe eksikliğine bağlıdır. Çok az da olsa, fiziksel (organik) sebeplerle de cinsel ilişkiye giremezler. Bunların yanı sıra, ereksiyon sorunları, sünnet hataları, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi sebeplerde cinsel ilişkiye girmeyi engelleyebilir.

Cinsel ilişkiye girememe sorunu, bir çok durumda hem kadın, hemde erkek eşin ortak tedavileri ile birlikte yapılmalıdır.

Cinsel ilişkiye girememe tedavisi

Cinsel ilişkiye girememe hastalığında uygulanacak tedaviler tamamı ile nedene yöneliktir. Bu yüzden profesyonel bir yardım almak önemlidir. Bu yüzden, gerek cinsel terapi, gerek cerrahi alanda tecrübeli bir hekimden alınacak destek, tedavinin tek ve taraflı ve çift taraflı olarak, kısa sürede doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Henüz ülkemizde Seksoloji uzmanlık alanı olmadı için, bu konuda kendini yetiştirmiş kişi sayısı çok azdır. Op. Dr. Cem Özlük, 2019 Yılında Türkiye’de bu konuda bir girişim yaparak, İnternational Sexology Merkezini kurmuştur. Bu sayede, kadın ve erkek tüm cinsel sorunlarının çözümünde tek bir merkezde rahatlıkla tamamlanabilecektir.

Unutmayınız; cinsel ilişkiye girememe hastalığının çözümü için, kişiye özel yöntem ve tekniklerle, doğru merkezde, doğru tıbbi ekiple başlamak son derece önemlidir. Herkese aynı uygulanan bir yöntem yoktur. 

   
"