Cinsel ilişki esnasında, vajina girişinde veya daha derinlerde hissedilen, ağrı, acı, yanma, batma kasık bölgesinde ki sancılar olarak da ifade edilebilir. Tıpta ''disparoni'' olarak da adlandırılır. Ağrılı cinsel ilişkinin günümüzde tedavisi mümkündür. Önemli olan doğru merkezde, doğru tıbbi ekipten, profesyonel destek almaktır.

Ağrılı Cinsel İlişki Nedir?

Cinsel ilişki esnasında yaşanan, ağrı acı yanma ve batma problemleri, tıpta disparoni diye adlandırılır. Cinsel ilişkide ağrı, ağrılı cinsel birleşme gibi sorunlar, ülkemizde hemen hemen her 10 kadından birinde görülmektedir. Vajinismus hastalığında, cinsel ilişki gerçekleşmezken, ağrılı cinsel ilişkide, kasılmalı, ağrılı ve sancılı şekilde mümkün olabilmektedir.

Disparoni Nedir?

Disparoni, tıp literatüründe ağrılı birleşme olarak bilinmektedir. Cinsel penetrasyon olarak da anılmaktadır. Toplumumuzun her geçen gün bilinçlenmesi ve cinsel konularda eğitimle olması, cinsel ilişkiden beklentilerin artmasını sağlamıştır. Cinsel ilişkide rahatlamak, haz almak ve tatmin olmak, hem erkek hem de kadın açısından önemlidir. Ancak, Anadolu’nun kırsal kesimlerinde, geleneksel kültürel yapının ağırlığı etkin olması sebebiyle beklentiler o kadar yüksek değildir. Bu ve buna benzer sebepler dolayısıyla, bu tarz cinsel sorunlar maalesef kırsal kesimlerde daha çok görülmektedir.

Ağrılı Cinsel İlişki Çeşitleri

1) Birincil ve İkincil Ağrılı Birleşme (Primer ve Sekonder Disparoni): Ağrılı cinsel ilişki problemi zamana ve ortaya çıkış sebebine bağlı olarak iki şekilde sınıflandırılır. 1. Primer Disparoni 2. Sekonder Disparoni. Kişide ilk cinsel ilişkiden itibaren olan ve devam problemse Primer, İlk ilişki ve sonraki süreçlerinde olmayıp, bir anda ortaya çıkan problem ise, Sekonder Disparoni olarak adlandırılır.

Diğer bir ifade ile açıklayacak olursak; pek çok kadında ilk cinsel ilişkiyle birlikte devam eden ağrı problemi vardır. (Primer Disparoni). Bazı kadınlarda ise, sağlıklı ve normal şekilde devam eden cinsel hayatlarında, sonradan ağrılı ve acılı bir hal almaya başladı ise (Sekonder Disparoni)

2) Psikolojik ve Fiziksek Disparoni: Disparoni probleminin kaynağı ve sebepleri, bir takım faktörlerden dolayı kişiden kişiye değişmektedir. Kadınlarda genel olarak, hem organik sebepler (fiziksel) hemde psikolojik sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Ağrılı kızlık zarı, bartholin kistleri, genital enfeksiyonlar, Vulvar Vestibulitis organik sebeplere verilecek örneklerdir. Vajinismus ve benzeri hastalıklar ise psikolojik sebepler arasındadır.

3) Derin ve Yüzeysel Disparoni: Bir diğer sınıflandırma şekli ise, cinsel birleşmede ağrı veya acının hissedildiği bölgeye göre yapılmıştır. Derin Disparoni, kasık bölgesindeki ağrıyı tanımlar. Yüzeysel disparoni ise, vajinanın girişindeki ağrıyı tarif eder. Bir başka deyişle ağrının hissedildiği bölgeye göre disparoni derin ve yüzeysel olarak sınıflandırılır. Ağrı çeşidinin ayrılması, tanı konulurken önemlidir. Özetlemek gerekirse, penisin vajinaya girdiği alanda ağrı hissediliyorsa, yüzeysel, daha derinlerde hissediliyor ise, derin disparonidir.

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki hastalığı yaşayan hastalar bu konuda profesyonel bir merkezden ve hekimden destek almaları çok önemlidir. Bu tür tanılarda, yapılan ön jinekolojik değerlendirme önemlidir. Bir çok disparoni probleminde, jinekoloji dalını ilgilendiren konularda hastalarımız, bir kadın doğum uzmanına gözükmesinde fayda var. Ancak sebepler arasında yatan, vajinismus ve daha bir çok sorun, bir seksoloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi, aynı sorunların tekrarlanmasının önüne geçecektir. Çünkü Disparoni sorunu yaşayan bir çok hastanın tanısında psikolojik nedenler bulunmaktadır.

   
"