12 Başlıkta Vajinismus Hastalarının Düşünceleri

Vajinismus, kadınların cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyen cinsel sorunların ilk sıralarında yer alır. Kadınların bu tür sorunlar hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması sebebiyle, sorun olduğundan daha büyük hale gelerek cinsel yaşamın alt üst olmasına sebep olur. Kadınlar arasında yaygın bir sorun olmasına rağmen hakkında çok fazla şey bilinmeyen vajinismus, kadınlarda sonu gelmez bir önyargının oluşmasına sebep olur. Birçok kere denenmesine rağmen her cinsel ilişki girişiminin acılı ve ağrılı sürmesi, bu tür hastalığa sahip kadınların hastalık hakkındaki kafa karışıklığını daha da körükler. Peki,  Vajinismus sebebiyle cinselliğini yaşayamayan kadınlar bu sorunla ilgili neler düşünür?

1- Eşimin penisi büyük veya vajinam dar bu sebeple ilişkiye giremiyoruz.

Bu tür bir önyargı kesinlikle doğru değildir. Ne penisin büyüklüğü ne de vajinanın dar oluşu vajinismusla ilişkili değildir. Vajinsmus kadının cinsel ilişki sırasında kendisini istemsiz olarak kasması sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Normal şartlarda kadının gürbüz bir bebeği kolaylıkla doğurabildiği düşünüldüğünde, penisin iriliği veya vajinanın darlığı düşüncesi bu sorunun kayağı olamaz.

2- Vajinismustan kurtulmak için cinsel ilişkiye ara vermeli, daha sonra denemeliyim.

Bu tür bir düşünce de vajinismustan kurtulma yöntemi değildir. Eşler cinsel deneyim yaşadıkça tecrübe kazanır ve birbiriyle ten uyumunu yakalar. Ancak kadında vajinısmus sorunu devam ettiği müddetçe erkeğin kadını cinsel ilişkiye teşvik etmesi veya zorlaması işlerin daha da kötüye gitmesine yol açabilir. Bu sebeple vajinismus sorununun bir hekim kontrolünde tedavi edilmesi gereklidir.

3- Bir müddet beklersem vajinismus sorunu kendiliğinden düzelir.

Vajinismus belirli bir süre, düzenli tedavi ve egzersiz gerektiren bir sorundur. Bu konu hakkında bilinçlenilmesi halinde vajinismusun yenilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak tüm istek ve uğraşlara rağmen sorunun devam etmesi halinde bu konuda destek almaktan kaçınmamak gerekir. Tedaviye erken başlanması, cinsel yaşamın sorunsuz bir şekilde devamını sağlar. Ancak vajinismus sorunu olan birey öncelikle sorunuyla yüzleşmeli ve tedavi konusunda kararlı olmalıdır.

4- Cinsel isteği artırıcı ilaçlarla vajinsimus sorununu çözebilirim

Vajinismus bir cinsel isteksizlik sorunu değildir. İlk ilişkide vajinismus görülebildiği gibi, cinsel yaşamında hiçbir sorun olmayan kadınlar da vajinismus sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedir. Kas gevşeticiler, afrodizyak içeren ilaçlar, alkol almak, cinsel isteği artıran filmler izlemek çare gibi görülse de, hiçbiri tek başına vajinismusun tedavisine olanak sağlamaz.

5- Vajinismus sorununun cinsel soğukluk sebebi olarak düşünülmesi

Vajinismus cinselliğe yaklaşımı belirleyen bir etken değildir. Kadınların çok büyük bir kısmı cinsel ilişkiye girmeye istekli olmasına rağmen yaşadığı anlık travma sebebiyle giderek cinsellikten soğur.

6-  Vajinismus sorununu yenmek çok uzun zaman alır

Günümüzde kişiye özel tedavi yöntemlerinin başarı oranları oldukça yüksektir. Bu sebeple vajinismus sorununun çözümüne yönelik olarak düzenlenen tedavi programıyla 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde kurtulmak mümkündür.

7- Vajinismus tedavi edilebilen bir hastalık değildir.

Bu düşünce tarzı doğru değildir. Vajinismus kişilerin kendileri veya profesyonel destek alarak çözebildikleri bir sorundur. Tecrübeli bir hekim tarafından hazırlanmış tedavi programına uyulması halinde vajinismus sorunu kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

8-  Vajinismus sorunu yaşayan kadınlara daha önceden tacize uğramış gözüyle bakarlar.

Vajinismusu ortaya çıkaran sebeplerden bir bölümü psikolojik bir bölümü anatomik sebepler olabilmektedir. Bazı kadınlar neden vajinısmus yaşadığını bile anlayamaz. Öyle ki daha önce herhangi bir kötü tecrübe yaşamamış, herhangi bir cinsel travma geçirmemiş kadınlar da bu tür sorunlarla karşılaşmaktadır. Hatta cinsel yaşamı oldukça tatminkâr olan bireyler bile sebepsiz bir şekilde bu sorunla karşı karşıya kalabilmektedir.

9- Vajinismus tedavisi mutlaka eşlerin de katılımıyla gerçekleşir.

Bu tür düşünceler de yanlıştır. Vajinismus yaşayan bir bireyin eşi böyle bir sorunu kabullenemeyebilir, iş yaşamı sebebiyle eşine destek veremeyebilir veya eşler bu sorundan kaynaklı olarak boşanmış bile olabilir. Eşlerin bu tür tedavilerde birlikte olma zorunluluğu yoktur. Birçok vajinısmus hastası tek başına bu sorunun üstesinden gelmekte ve cinsel yaşamına yeniden sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

10-  Vajinismus sorunu yaşadığım için hamile kalamam.

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının kaslarını sıkması sonucu penisin girişini zorlaştırdığı için birliktelik gerçekleşmez. Ancak küçük bir ihtimal olmakla birlikte dışarı boşalma sonrası bir miktar spermin vajinaya girme ve yumurtalıkları dölleme imkânı vardır. Bu tür durumlarda mucizevi gebelik örnekleri mevcuttur.

11- Eşimin ereksiyon sorunu var, ama sorunun bende olduğu düşünülüyor.

Erkekte sertleşme ve erken boşalma gibi sorunlar oldukça yaygın görülmektedir. Bazı hallere tam sertleşme gerçekleşmediği için cinsel aktivitenin tamamlanması mümkün olmaz. Bu tür durumlarda bazı erkekler tedavi olmak yerine kadını suçlamayı yeğler. Böylece sorun çözümsüzlüğe doğru ilerlerken eşler arasında cinsel yaşam sona erer.

12- ilk gecede kadının canının yanması acı duyması normaldir.

Bu tür düşünceler de cinselliğin mutluluk ve keyif verme özelliğine terstir. İlk gece korkusu özellikle kadınları tedirgin eden bir gerçeklik olmakla birlikte, normal bir cinsel ilişki, için gerekli ortamın hazırlanması halinde acı veya ağrı duyulmaz. Vajinanın kuruluğu, cinsel ilişkiye girmek için gereken ön sevişmenin kısa tutulması veya hiç gerek görülmemesi kadının acı duyma sebepleridir.

Özellikle cinsellik korkularıyla yetişen, kulaktan dolma bilgilerle cinselliği tanıyan bireylerde daha büyük sorunların yaşanmasına sebep olan vajinismus, bazı hallerde uzun yıllar cinsel ilişkiden kaçınılan evliliklere bile sebep olur. Her ne sebeple yaşanırsa yaşansın vajinismus ertelenebilecek bir sorun değildir. Bir an önce vajinismus sorununun kabul edilmesi ve tedaviye başlanması halinde eşlerin cinsel yaşamlarını en küçük bir sorun yaşamadan sürdürmeleri mümkün olabilmektedir. İlişkinizde problemler yaşıyor yada vajinismus şüpheleri duyuyorsanız vajinismus tanısı hakkkında yazdığımız yazıdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.